Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Czy bilety będą bezpłatne? Sesja trwa, ale opozycja zmienia porządek…

Burmistrz Gryfina zaproponował, aby od nowego roku podnieść podatki od nieruchomości, a dodatkowe wpływy przeznaczyć na komunikację publiczną zapewniając darmowy transport na wszystkich liniach autobusowych w gminie Gryfino. O tym, czy do tego dojdzie, rozstrzygnąć może dzisiejsza sesja. Nie wszystko idzie jednak po myśli burmistrza…

Reklama

Przypomnijmy, że tegoroczne zmiany w systemie komunikacji publicznej, nie spodobały się wielu mieszkańcom gminy. Aby sfinansować dodatkowe połączenia oraz wprowadzić bezpłatne przejazdy na wszystkich liniach burmistrz Sawaryn zaproponował podniesie podatków od nieruchomości o poziom inflacji (16,1%), mniej niż dopuszczalne progi wyznaczone przez ministerstwo na przyszły rok. Na poprzedniej sesji odrzucili ten projekt radni opozycyjni. Projekt podwyżek, wraz z dodatkowym projektem uchwalającym bezpłatne przejazdy, powrócił na dzisiejszej sesji…

Rozpoczęła się ona od zmiany porządku obrad, którą zaproponowała Magdalena Pieczyńska z Koalicji Obywatelskiej.

- Jako klub chcielibyśmy złożyć wniosek o zmianę w porządku obrad. Poprzez wprowadzenie projektu uchwały w sprawie wprowadzenia bezpłatnych usług przewozowych w publicznym transporcie zbiorowym na liniach komunikacyjnych oraz projektu uchwały w sprawie określenia podatku od nieruchomości na terenie miasta i gmin Gryfino. Po punkcie dotyczącym informacji na temat stanu realizacji zaplanowanych lub kontynuowanych w 2022 roku, czyli byłby to punkt 5 w porządku obrad – mówiła radna KO.

Po niej głos zabrał wiceburmistrz Miler.

- Podczas każdego posiedzenia komisji informowałem jaka jest intencja burmistrza, aby projekt dotyczący przejazdów autobusowych był rozpatrywany po określeniu stawek podatków. Ta kolejność jest dla nas niezmiernie ważna z przyczyn oczywistych, ponieważ, tak jak zapowiadałem w przypadku ewentualnego niepodjęcia uchwały podatkowej, ta druga uchwała zostanie wycofana i prosiłbym, abyśmy zachowali tą kolejność przy ewentualnych zmianach – powiedział Tomasz Miler.

Ostatecznie KO za i troje radnych PiS byli za zmianami, a jako, że mają większość w radzie zostały one przyjęte.

Po głosowaniu słowa do mieszkańców skierowała radna Elżbieta Kasprzyk z GIS (ugrupowanie burmistrza).

- Szanowni mieszkańcy, proszę zwrócić uwagę jak nieodpowiedzialne jest działanie opozycji. Na wszystkich komisjach była złożona informacja przedstawicieli pana burmistrza, że bezpłatna komunikacja będzie mogła się odbyć tylko i wyłącznie wtedy, kiedy uzyskamy dochody z podniesionych podatków. To zagranie pokazuje odpowiedzialnych radnych opozycyjnych – mówiła E. Kasprzyk.

Do jej słów nie odniósł się nikt z opozycji.

Sesja trwa. Kolejne relacje wkrótce.

Reklama

Komentarze (5)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji
 1. Kravitz

  (20 komentarzy) 0 1

  Nie wiadomo co opozycja chciała przedstawić jest to tak napisane że nawet nie wiem co ma być na radzie i co to jest punkt 5 i dlaczego: "Jako klub chcielibyśmy złożyć wniosek o zmianę w porządku obrad. Poprzez wprowadzenie projektu uchwały w sprawie wprowadzenia bezpłatnych usług przewozowych w publicznym transporcie zbiorowym na liniach komunikacyjnych oraz projektu uchwały w sprawie określenia podatku od nieruchomości na terenie miasta i gmin Gryfino. Po punkcie dotyczącym informacji na temat stanu realizacji zaplanowanych lub kontynuowanych w 2022 roku, czyli byłby to punkt 5 w porządku obrad – mówiła radna KO." Tu nie wynika że oni chcą to zamienić miejscami tylko najpierw ugrać jak najwięcej na już toczących się i zaplanowanych sprawach, jak poprze się ich wnioski to wtedy może przegłosują to dwie ustawy Burmistrza? Tak?

  Odpowiedz Zgłoś
 2. Kamil Miler

  Kamil Miler

  (9 komentarzy) 1 2

  Najpierw głosowanie nad drukiem nr X, czyli dot. wprowadzenia bezpłatnych przejazdów, a dopiero potem głosowanie nad ewentualnym podniesieniem podatków. To proponuje opozycja. Burmistrz mówi: najpierw głosujmy nad podwyżkami podatków, jeśli ten projekt zostanie zaakceptowany, to wtedy dopiero głosowanie nad drukiem nr X - bezpłatnymi przejazdami. W jego ocenie jedno jest zależne od drugiego, a taka kolejność konieczna, aby utrzymał swój projekt uchwały dot. darmowych przejazdów. Opozycja twierdzi inaczej... Ciąg dalszy nastąpi :)

  Odpowiedz Zgłoś
 3. rafał

  rafał

  (104 komentarze) 1 1

  Kamil Miler: Najpierw głosowanie nad drukiem nr X, czyli dot. wprowadzenia bezpłatnych przejazdów, a dopiero potem głosowanie nad ewentualnym podniesieniem podatków. To proponuje opozycja. Burmistrz mówi: najpierw głosujmy nad podwyżkami podatków, jeśli ten projekt zostanie zaakceptowany, to wtedy dopiero głosowanie nad drukiem nr X - bezpłatnymi przejazdami. W jego ocenie jedno jest zależne od drugiego, a taka kolejność konieczna, aby utrzymał swój projekt uchwały dot. darmowych przejazdów. Opozycja twierdzi inaczej... Ciąg dalszy nastąpi :)
  Raczej jest w tym logika. Ok mamy kase to teraz jak ją wydać, a nie wydajmy kase, a teraz martwmy sie czy uda sie ją zdobyć.

  Odpowiedz Zgłoś
 4. Kamil Miler

  Kamil Miler

  (9 komentarzy) 1 1

  rafał: Raczej jest w tym logika. Ok mamy kase to teraz jak ją wydać, a nie wydajmy kase, a teraz martwmy sie czy uda sie ją zdobyć.
  Z zasady wydajemy pieniądze, gdy już je mamy :D

  Odpowiedz Zgłoś
 5. rafał

  rafał

  (104 komentarze) 1 0

  Kamil Miler: Z zasady wydajemy pieniądze, gdy już je mamy :D
  Dlatego widzę logikę w pierwotnej kolejności obrad.

  Odpowiedz Zgłoś

Logowanie