Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Else Friedemann - Żydówka z Fiddichow, która zginęła w gettcie warszawskim. Dziś 79 rocznica powstania

Obchodzimy dzisiaj 79 rocznicę powstania w getcie warszawskim, miejscu, w którym siłą osadzeni zostali również Żydzi z naszego regionu

Reklama

Jedną z Żydówek z Kreis Greifenhagen, która podczas wojny została przetransportowana i zamknięta w specjalnie do tego wyznaczonym obszarze Warszawy, była Else Friedemann.

Przyszła na świat 23 października 1892 roku, jako córka Isaaca Marcusa i jego żony Agnes. Małżeństwo, które mieszkało w Fiddichow, czyli dzisiejszej Widuchowej, miało też drugą córkę - starszą o rok Margarete, po mężu Meinhardt.

Obie stały się ofiarami Holocaustu. Margarete zginęła w marcu 1943 r. w Auschwitz-Birkenau, zaś Else na terenie opisywanego getta warszawskiego.

Nie wiadomo jednak, czy doczekała zbrojnego wystąpienia przeciwko okupantowi, którego 79. rocznicę dzisiaj obchodzimy. Nie wiadpmo bowiem kiedy dokładnie straciła życie. Na pewno miało to miejsce po kwietniu 1942 r.

To samo tyczy się jej męża, Friedricha Friedemanna z Köslin (dziś Koszalin) oraz ich córki Ruth Gisele (ur. 1921 r.) wraz z mężem Manfredem Kaliskim.

Niewykluczone, że mażeństwo Friedemann padło ofiarą tzw. krwawego piątku.

- To pierwsze urządzone na taką skalę „polowanie” pełniło podwójną funkcję: pomostu łączącego dotychczasowe zbrodnie z zaplanowanym na najbliższą przyszłość – początkiem końca warszawskiego getta w ramach tzw. Wielkiej Akcji. Ta pierwsza „próbka” miała bardzo konkretny wymiar: pozbawiono życia 52 osoby - tlumaczy dr Paweł Wieczorem w artykule dla strony Muzeum Getta Warszawskiego.

Niestety, nie zachowały sie fotografie sióstr wychowanych w nadodrzańskim Fiddichow.

 

Artykuł o życiu Żydów z Greifenhagen, w okresie dojścia do władzy Adolfa Hitlera, można przeczytać w dzisiejszym wydaniu Gazety Gryfińskiej.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie