Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama

Znowu zabrzmią organy

Autor: Tomasz Pękalski

VII Gryfiński Koncert Organowy odbędzie się w najbliższą niedzielę, 5 stycznia 2014 r. o godz. 19.00. W kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Stare Miasto) zagrają Bogdan Narloch (organy) i Roman Gryń (trąbka). Organizatorami przedsięwzięcia są Biblioteka Publiczna w Gryfinie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Gryfińskiej oraz Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.

Reklama

Sylwetki artystów:

Bogdan Narloch studia muzyczne odbył w klasie organów u prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w wielu kursach interpretacji muzyki organowej, m.in.: u Milana Šlechty w Pradze, Guy Boveta czy U. Spang-Hansena. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie. Od 1995 r. wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizuje tam Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej odbywające się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w wielu koncertach w kraju i za granicą (Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Włochy). W swoim dorobku posiada kilkapłyt prezentujących m.in. historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Stale współpracuje z Filharmonią Koszalińską w charakterze solisty, kameralisty i akompaniatora. Z tytułem doktora habilitowanego jest wykładowcą w Akademii Sztuki w Szczecinie, Instytucie Muzyki, Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz nauczycielem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, gdzie prowadzi klasę organów. 

Roman Gryń jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył w 1983r.  na wydziale instrumentalnym o specjalności trąbka. Swoje umiejętności doskonalił u wybitnych pedagogów: Tiemofieja Dokshicera i Edwarda Tarra w Bayreuth. Pracę zawodową rozpoczął w 1983 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1986-1988 pracował na stanowisku muzyka solisty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a od 1986 do 2007 był solistą i kierownikiem grupy trąbek w Filharmonii Poznańskiej. Ponadto współpracował z orkiestrami Filharmonii Bałtyckiej, Szczecińskiej i Koszalińskiej, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Capellą Bydgostiensis, Brandenburgische Staatsorchester Frankfurt (Niemcy), Northamptonshire Conuty Youth Concert Band (Wielka Brytania). Koncertował we wszystkich krajach Europy, a także w USA i Kanadzie. Roman Gryń prowadzi również bardzo bogatą działalność solistyczną i kameralną. Jest współtwórcą zespołu kameralnego Poznań Brass Quintet, wielokrotnie koncertował z zespołem Tutti e Solo, z którym nagrał płytę zatytułowaną „Polski Barok”. 

Kompozytorami wykowanych utworów są: Jeremiah Clarke, Leon Boёllmann, Oskar Lindberg, Giulio Caccini, Fryderyk Chopin, Noel Rawsthorne, Brita Leutert-Falch oraz Karol Kurpiński.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie