Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama

Zmarła Stefania Brońska, najstarsza mieszkanka gminy Gryfino

Na klepsydrach pojawił się nekrolog informujący o śmierci Stefanii Brońskiej. Mieszkanka Steklna miała 106 lat

Reklama

Pani Stefania gościła na łamach Gazety Gryfińskiej we wrześniu 2019 roku, z okazji 104 urodzin.

- Stefania Brońska przyjechała z rodziną do Steklna w 1957 r. Pochodzi z Kieleczcyzny,gdzie urodziła się w... 1915 roku. W nasze strony sprowadził ją brat, który miał tutaj swoją ziemię i gospodarkę. Dawało to bezpieczny byt, ale wiązało się z ciężką pracą. Ta nie ominęła też bohaterki tego tekstu. Cztery dojne krowy z cielętami, dwa konie, kilkanaście świń, dwadzieścia gęsi, kury i pole, to ogół tego, czym żyła pani Brońska. Wszystkim zajmowała się wspólnie z mężem, a gdy dzieci podrosły, pomagały i one. Każdy miał co robić, każdy dzień zaczynał się o świcie, a kończył, gdy zapadał zmrok - pisaliśmy w artykule.

Naszą rozmówczynią była przede wszystkim córka jubilatki. Pani Brońska, ze względu na wiek, miewała już problemy z pamięcią.

- Trzy lata temu przeszła lekki zawał, ale wcześniej nigdy nie chorowała i teraz też trzyma się dobrze. Można powiedzieć, że cieszy się dobrym zdrowiem. Nigdy nie narzekała na stawy, czy kręgosłup. Do dziś odżywia się bardzo zdrowo. Zjada dużo nabiału i owoców. Na śniadanie, tradycyjnie zawsze jest zupa mleczna. Na obiad też zwykle jada zupy, choć zje, to co się jej poda. A na kolację znów nabiał: ser, twaróg, jajka, czy jogurt i słodka bułka - wyliczała córka, która mieszkała z mamą, opiekując się nią na co dzień.

Stefania Brońska zmarła dzisiaj, w poniedziałek 20 grudnia. Msza święta żałobna odbędzie się w środę 22 grudnia o godzinie 10.00 na cmentarzu w Gryfinie. Rodzinie składamy wyrazy współczucia.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie