Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Zmarła Maria Dobromilska, jedna z pierwszych gryfińskich nauczycielek

Wczoraj, w wieku niemal 95 lat zmarła Maria Dobromilska. Pogrzeb pionierki Gryfina odbędzie się w poniedziałek 17 stycznia, o godzinie 13.00

Reklama

W Gryfinie mieszkała od sierpnia 1945 r., gdy razem z rodzicami, 70-letnią babcią i 12-letnim bratem wysiadła na zniszczonej stacji kolejowej. Pochodzili z Sambora, miejscowości na Kresach Wschodnich.

W opisywanym momencie Maria Dobromilska miała osiemnaście lat. Jak zapisała w swoich wspomnieniach, wysłanych na konkurs "Dzieje szczecińskich rodzin", wkrótce po tym, "za namową majora F., który zajmował się osadnictwem i zagospodarowaniem ziemi gryfińskiej, przystąpiła do pomocy w organizowaniu pierwszej szkoły podstawowej w mieście".

- Zostałam nauczycielką klas niższych bez żadnego przygotowania pedagogicznego. Pomogło mi chyba umiłowanie dzieci i zmysł organizacyjny, dzięki którym zdobyłam sobie przychylność i sympatię społeczeństwa. Zorganizowałam w szkole harcerstwo, PCK i te organizacje bardzo pomogły mi w pracy z młodzieżą i z dorosłymi - skomentowała przed laty.

Opowiadała też o specyfice powojennego miasta i zmianach, które w nim następowały. Swoimi wspomnieniami podzieliła się m.in. z naszą gazetą i Kubą Kasprzykiem, dla potrzeb książki "Pionierzy Gryfina". Z kolei latem 2021 r. jej relacja wzbogaciła Gryfińskie Archiwum Mówione.

Nagranie z Marią Dobromilską można obejrzeć TUTAJ. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy współczucia.

 

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie