Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Zmarł prawnuk Michała Drzymały. Mieszkał w Czepinie

"Na klepsydrach" pojawiły się nowe nekrologi. Wśród zmarłych znalazł się Romuald Tomczak, pszczelarz z Czepina, który swego czasu oznajmił, że jego dziadkiem był słynny Michał Drzymała

Reklama

O tym, że posiada przodka, o którym dzieci uczą się ze szkolnych podręczników, dowiedział się przypadkowo.

- Wnuki zajęły się tworzeniem drzewa genealogicznego. Gdy doszli do Drzymałów, a konkretniej do Michała, zapytali mnie, czy to ten słynny Michał Drzymała. Okazało się, że tak! - przekazał bliskim, a wkrótce po tym sąsiadom i znajomym.

O sprawie pisały nawet lokalne media. Pan Romuald opowiadał wówczas, że jako 16-letni chłopiec na własne oczy widział słynny wóz, symbol walki z germanizacją w zaborze pruskim.

Jego babcia, po ślubie z dziadkiem (szybko umarł, p. Romuald nie zdążył go poznać) mieszkała obok Drzymałów, w miejscowości Kobylniki, koło Grodziska Wielkopolskiego. Romuald Tomczak urodził się natomiast na Śląsku, skąd po II wojnie światowej trafił w okolice Gryfina.

Na pytanie, czy jest podobny do pradziadka, jego bliscy odpowiadali, że zapewne tak, gdyż jest zawzięty i dumny.

Romuald Tomczak zmarł 20 września w wieku 91 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 24 września, o godzinie 13.00 Prochy zmarłego zostaną złożone na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie.

Rodzinie składamy wyrazy współczucia.

 

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie