Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Zmarł najstarszy uczestnik forsowania Odry. Pogrzeb jutro o 9.30

Smutne wieści napłynęły do nas z Mieszkowic, gdzie wczoraj zmarł porucznik Adam Niedźwiedzki. Kombatant wojenny miał 94 lata

Reklama

- To był najstarszy żyjący w regionie kombatant, który brał udział w walkach II wojny światowej - poinformował nas burmistrz Mieszkowic, Andrzej Salwa.

Urodził się 5 maja 1926 roku w miejscowości Czerniawka, w województwie wołyńskim. 14 kwietnia 1944 roku został zmobilizowany do 6. Samodzielnego Zmotoryzowanego Batalionu Pontonowo – Mostowego 1 Armii Wojska Polskiego.
Przeszedł szlak bojowy od Lublina po Łabę.

Walczył o Wał Pomorski, w Czelinie i Siekierkach oraz brał udział w zdobywaniu Berlina. Po wojnie zdemobilizowany w 1947 roku, osiadł w Gminie Mieszkowice.

Za ofiarną służbę otrzymał szereg odznaczeń, w tym Odznakę Grunwaldzką, Brązowy Medal "Zasłużony na polu chwału", Medalami: "Za Warszawę", „Za Odrę, Nysę i Bałtyk, „Za udział w walkach o Berlin”,  „Za Zwycięstwo i Wolność” a także Odznaką Weterana Walk o Niepodległość i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto, w 2015 roku, otrzymał również wyróżnienie „Zasłużony dla Gminy Mieszkowice”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 29 maja o godzinie 9.30 w kościele w Mieszkowicach.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie