Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama

Zmarł Bogdan Matławski. Miał 73 lata

Bogdan Matławski
Bogdan MatławskiAutor: Zbigniew Włodarczyk

W dzisiejszy poranek odszedł Bogdan Matławski, emerytowany profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, regionalista, który zajmował się ludową kulturą zachodniopomorskiej wsi. Miał 73 lata.

Reklama

Ostatnie dni Bogdan Matławski spędził w Szwecji, gdzie jego syn przechodził bardzo poważną operację. Profesor zdążył wrócić do kraju i rodzinnego domu w Żabnicy.

- Rozmawialiśmy w niedzielę. To była długa i szczera rozmowa. Opowiedział o ostatnich przeżyciach, o śmierci ukochanej żony i chorobie syna - mówi Zenon Trzepacz, wieloletni kolega zmarłego i radny gminy Gryfino.

Matławski nie uskarżał się na żadne dolegliwości.

- Nie chorował, mówił tylko, że bardzo mocno ostatnio się przeziębił. Miał katar i kaszel, ale uspokajał mnie, że to nic groźnego - dodaje Trzepacz.

Członkowie rodziny przyznają, że przyczyny śmierci nie są jeszcze znane. Prawdopodobnie był to zawał.

Matławski był postacią znaną i szanowaną nie tylko w naszym regionie. Dokładnie rok temu Książnica Pomorska przygotowała dokument o jego życiu i twórczości. Opowiadał w nim nie tylko o ukochanej Żabnicy, do której przyjechał jako roczny chlopiec w 1948 roku,  ale także o rodzinie, która zawsze dawała mu oparcie.

Bardzo przeżył śmierć ukochanej żony Zdzisławy, która odeszła 19 stycznia tego roku.

- Dzidkę poznałem w pierwszej połowie lat 60. XX w., jeszcze przed jej maturą. Nie pamiętam, kiedy nasza znajomość przerodziła się w młodzieńczą miłość, chyba trochę szaloną, ale piękną. W lipcu 1966 r. urodził nam się syn Grzegorz, w styczniu 1967 r. wzięliśmy ślub, w czerwcu 1969 r. urodził nam się drugi syn Tomasz. Tworzyliśmy rodzinę, nie bardzo chyba rozumiejąc co to znaczy. Nieustannie, staraliśmy się przekroczyć własną ograniczoność, dobrze pamiętam wspólne rozmyślania nad kłopotami, sytuacjami, które nas przerastały, może bardziej mnie - opowiadał kilka miesięcy temu na łamach "Gazety Gryfińskiej".

Jako znakomity regionalista, publikował na naszych łamach, popularyzując wiedzę na temat regionu, w którym spędził całe życie. Był autorem niezliczonej liczby artykułów naukowych, a także dwóch monografii wsi Dębce i Żabnica.

 

Wkrótce podamy informacje o pogrzebie ś.p. Bogdana. Rodzinie i przyjaciołom składamy najszczersze wyrazy współczucia. To bardzo smutny dzień nie tylko dla naszej gminy.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie