Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Zgłoś dziecko na Małego Włóczykija

Autor: dost.

Od kilku lat na gryfińskim festiwalu Włóczykij odbywają się warsztaty oraz wykłady skierowane do najmłodszych. Podczas najbliższej edycji organizatorzy proponują sześć tematów zajęć, które poprowadzą etnolodzy - Ania Czapek, Piotr Mojżyszek oraz Robert „Robb” Maciąg

Reklama

Pośród tematów do wyboru znalazły się: „Dzieci świata”, „Religie świata”, „Wielcy odkrywcy”, „Objazdowa piekarnia”, „Kopalnia smaków” oraz „Papierowy zawrót głowy”. Zajęcia odbywać się będą w dniach: 29 lutego, 1 marca, 2 marca w Gryfińskim Domu Kultury. Zgłoszenia przyjmowane są w GDK pod numerem telefonu 416 25 20. Osoba kontaktowa: Monika Drabik (adres:[email protected])

 

Opisy warsztatów i wykładów

 

„Objazdowa piekarnia”

Śniadanie bez chleba? Ciężko sobie wyobrazić posiłek bez świeżego, chrupiącego pieczywa. Tylko, czy na całym świecie je się chleb? I od jak dawna ludzie go jedzą. Opowiemy o historii chleba, o sposobach pieczenia w różnych częściach świata, o tym z czego robi się chleb. Trochę teorii, ale praca też musi być - będziemy sami mieszać składniki, wyrabiać ciasto i tworzyć to co nam wyobraźnia podpowie - bułeczki, rogaliki, warkocze, precle...

 

"Kopalnia smaków"

Po co nam smak i jak go nazwać? Jaki jest twój ulubiony i Ile smaków potrafimy rozpoznać? Wybierzemy się tam gdzie pieprz rośnie żeby poznać dziwne smaki w różnych zakątkach świata. Opowiemy jak powstają przyprawy, słodkości i dlaczego to wszystko tak dobrze smakuje. Będziemy dotykać, wąchać, kosztować i rozpoznawać.

"Papierowy zawrót głowy"

Ludzie od zawsze czuli potrzebę przekazywania mądrości, tradycji, pieśni, opowieści swoim potomkom. Dlatego powstały malowidła naskalne, pisano hieroglify, stworzono runy. Książki, gazety, zeszyty towarzyszą nam każdego dnia - a z czego się to wszystko robi? W czasie tych warsztatów opowiemy o tym, co to jest papier, jak się go robi i własnoręcznie zrobimy kartkę papieru!

 

„Dzieci świata”

Co robią dzieci w Nepalu po szkole? Jak wygląda gimbus w Indiach? A czy oni mają takie same podręczniki? Jak Chińczycy mówią "dzień dobry"? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi na najbliższym wykładzie o dzieciach świata. Posłuchacie legend, obejrzycie slajdy, wysłuchacie historii z Indii, Chin, Syrii i kilku innych krajów. W trakcie wykładu dzieci dowiedzą się jak mieszkają, jak pracują, jak uczą się i jak bawią dzieci z Indii, Chin, Iranu, Pakistanu, Laosu,Turcji i Tadżykistanu. Przedstawimy również ich naturalne środowisko - domy oraz zwierzęta. W międzyczasie dzieci uczą się powitań po chińsku, nepalsku, turecku i laostańsku. To ponad godzinny wykład z różnych zakątków świata prezentujący dzieciom życie ich rówieśników. Nie tylko zabawę ale i obowiązki pracy i szkoły. Jest on utrzymany w formie dialogu z dziećmi.

„Religie świata”

Kim są, w co wierzą Muzułmanie i ilu mieszka ich w Polsce? Kim są Buddyści? Jak zachować się w świątyniach by nikogo nie urazić? Dlaczego krowy w Indiach są święte? Świat jest pełen różnorodnych religii - poznajmy je!

W trakcie wykładu dzieci poznają historię i podstawy islamu, hinduizmu i buddyzmu oraz różnice w zwyczajach i podstawach wiary. Wykład jest przygotowany "z poziomu dziecka" - na zdjęciach i filmach dominują dzieci. Wybrane dzieci zapraszane są na scenę by przebrać się za irańskich uczniów lub użyć buddyjskich młynków modlitewnych itp.

„Wielcy odkrywcy”

To lekcja geografii inna niż wszystkie. Trzeba być aktywnym, ciągle chwalić się zdobytymi wiadomościami i umieszczać je na wielkiej mapie świata. To lekcja geografii i historii dla całej klasy nie tylko o Krzysztofie Kolumbie czy Marco Polo, ale postaciach tak mało znanych jak Benedykt Polak (wędrował po Azji przed Marco Polo), Kazimierz Nowak i wielcy polarnicy (Scott, Amundsen i Shakelton). To także lekcja na której zadajemy sobie pytania - co to znaczy odkryć? Jak czuli się miejscowi ludzie, gdy nagle ich kraj należał np. do Hiszpanii? Po co odkrywano bieguny i czy Amundsen był dobrym kolegą?

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie