Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Z. Trzepacz: Abyśmy wszyscy w radzie wyzbyli się antagonizmów

Zenon Trzepacz podczas obrad sesji
Zenon Trzepacz podczas obrad sesjiAutor: Kamil Miler

Rozmawiamy z Zenonem Trzepaczem, najstarszym stażem radnym w gminie Gryfino

Reklama

Jak podsumuje pan działalność gryfińskiego samorządu w minionym roku?
Z. Trzepacz: Pod względem pozyskania środków finansowych był to wyjątkowo dobry rok. Brakuje mi jednak podstawowego elementu w samorządzie, czyli zgody. Dyskutować należy i trzeba szukać różnych rozwiązań, bo wtedy można osiągnąć lepsze efekty. Natomiast trochę niepokoi mnie sytuacja między dwoma obozami.

Podział jest bardzo mocny.
- I nie widać najmniejszej chęci zmiany tego, powiem szczerze, z obydwu stron. Jestem radnym od wielu lat i często dochodziliśmy do kompromisów, czasami w sytuacjach, gdy wydawało się, że był on niemożliwy. Zawsze jednak zwyciężał zdrowy rozsądek i nasi mieszkańcy, bo my mamy dbać właśnie o interesy mieszkańców. I to było dla mnie, dla tamtych radnych najważniejsze. Natomiast w tej kadencji stworzyła się sytuacja, że wszyscy okopali się na swoich pozycjach i nikt nie chce wywiesić białej flagi, nikt nie chce ze sobą szczerze porozmawiać, dlaczego tak jest i dokonać zmian.

Jedni drugim zarzucają brak dobrej woli.
- Można używać populistycznych haseł, że trzeba oszczędzać w samorządzie, bo oczywiście trzeba to robić, ale są też potrzeby, które razem trzeba chcieć widzieć i rozwiązywać.

Aż tak głębokiego podziału pomiędzy dwoma obozami w gryfińskiej radzie nie było nigdy wcześniej?
- Nie było.

Radni opozycyjni wobec burmistrza, czyli cały klub KO i część radnych PiS, powtarzają, że Mieczysław Sawaryn wcale nie krytykował mniej Henryka Piłata, niż teraz oni jego i nie mniej mu przeszkadzał, niż teraz oni przeszkadzają jemu.
- Zgadza się, tak było. Fakty temu nie zaprzeczają. Ale jak trzeba było wprowadzić program naprawczy i powiedzieć „stop”, to wszyscy zrobiliśmy krok do tyłu i spotkaliśmy się razem z burmistrzem Henrykiem Piłatem, z jego ówczesnym obozem i znaleźliśmy kompromis.

 

-->> Cały, obszerny wywiad przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Gryfińskiej.

Reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji
  1. Cooler

    Cooler

    (10 komentarzy) 5 1

    To jakim był radnym za czasów H.Piłata wszyscy pamiętamy i żaden wywiad tego zachowania nie wybieli.

    Odpowiedz Zgłoś

Logowanie