Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama

Wreszcie! Od nowego roku autobusami bez biletów!

Wreszcie przegłosowano projekt uchwały dotyczący zwiększenia liczby połączeń autobusowych oraz bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach! Zmiany wejdą w życie na początku przyszłego roku.

Reklama

Dotąd burmistrz uzależniał uchwałę o bezpłatnych przejazdach i dodatkowych kursach od podniesienia podatków od nieruchomości, z czego zamierzał to sfinansować. Dziś zdanie zmienił, bo - jak powiedział jego zastępca - był to ostatni moment, aby wprowadzić te zapisy w przetargu, który musi być ogłoszony lada dzień.

Samo głosowanie było formalnością, bo radni jednogłośnie zgodzili się na zmiany w komunikacji publicznej. Burmistrz lada dzień powinien ogłosić przetarg na wyłonienie operatora tych usług. W autobusach pojawić ma się również elektroniczny systemem do śledzenia pojazdów. Bezpłatne przejazdy dotyczyć będą WSZYSTKICH pasażerów! W ogóle nie będzie prowadzona sprzedaż biletów.

Skąd Gmina Gryfino weźmie środki na opłacenie systemu? Część pozyskała z dotacji rządowej. Ale niewykluczone, że podniesienie podatków od nieruchomości jednak dojdzie do skutku. Radni opozycyjni wskazywali, że są gotowi do kompromisu.

- Tak naprawdę sprawa jest prosta. Podczas spotkania z przewodniczącymi klubów padło kilka elementów przy spełnieniu, których jesteśmy w stanie zaakceptować podwyżkę podatków. Chodziło o uchwałę zwolnienia z podatków dla osób nowo budujących się oraz przedstawienie informacji o oszczędnościach – mówił pod koniec kilkugodzinnej debaty radny KO, Maciej Puzik.

Szybko na jego słowa, zareagował burmistrz. Zapowiedział, że przystanie na propozycje radnego Puzika, przerywając sesję po głosowaniu nad zmianami w komunikacji i przenosząc uchwałę podatkową na wtorek. Zapowiedział też spełnienie tego, co oczekiwał radny KO, czyli zniesienie zwolnień od podatków dla właścicieli nowo wybudowanych domów oraz przygotowanie dokumentów wskazujących, gdzie poczynione zostały oszczędności, chociaż skarbnik gminy dodawała później, że takie widoczne są w każdym wydziale.

- I liczę, że pan radny i państwo będziecie konsekwentni i dla dobra naszej społeczności podejmiecie decyzję o podniesieniu podatków. To naprawdę propozycja kompromisowa, wychodząca naprzeciw temu o czym mówił wielce szanowny pan radny Maciej Puzik. To jest moment, w którym możemy się sprawdzić, ocenić co do zgłaszanych intencji – powiedział M. Sawaryn.

Większość radnych zgodziła się na takie rozwiązanie, czyli dokończenie sesji w trybie stacjonarnym we wtorek (o godz. 15.00).

Najważniejsza wiadomość dla mieszkańców jest jednak taka, że w przyszłym roku czekają nas duże zmiany w transporcie autobusowym. Co najważniejsze, jeździć nimi będziemy bez biletów!

WIĘCEJ W NAJBLIŻSZYM WYDANIU GAZETY GRYFIŃSKIEJ.

 

Reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji
  1. Cooler

    Cooler

    (21 komentarzy) 2 3

    15.00

    Odpowiedz Zgłoś

Logowanie