Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama

Wernisaż z „zapisu emocji” już dzisiaj

„Łzy Odry – smutek nad wielką rzeką”, to wernisaż prac, które w piątek 21 października będzie można zobaczyć w Chojnie

Reklama

Autorem wystawy jest Ryszard Matecki, postać, przy której bez wahania można postawić dopisek – „regionalista”. To mieszkaniec nadodrzańskiej Zatoni Dolnej (gmina Chojna), grafik-ilustrator oraz autor przewodników i opowiadań dla dzieci. W piątek zaprezentuje natomiast prace, poświęcone rzece Odrze.

- Na przełomie lipca i sierpnia 2022 r. Odrę dotknęła ogromna katastrofa ekologiczna. W tamtych dniach codziennie wychodziłem nad przepływającą przed moim domem Odrę, wsłuchując się w przeraźliwą ciszę struchlałej ze strachu przyrody. Prezentowane grafiki powstały pomiędzy 10 sierpnia, a 3 września 2022 r. i są zapisem emocji, które wówczas mi towarzyszyły. Doświadczenia tamtych dni potrzebowały nie tylko ujścia, ale specjalnej formy wypowiedzi, dzięki której mogłem przekazać grozę dziejącej się na naszych oczach apokalipsy – tłumaczy Ryszard Matecki.

Gościem spotkania będzie profesor Robert Czerniawski, który opowie o przyczynach i skutkach katastrofy oraz muzyk Piotr Fisher Rosiński. Wernisaż odbędzie się w piątek 21 października, w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Chojnie. Początek o godz. 18.00.

 

Wywiad z R. Mateckim można przeczytać w aktualnym wydaniu Gazety Gryfińskiej.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie