Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

W sobotę "dożynkowy zawrót głowy"

Foto archiwum 2021 r.
Foto archiwum 2021 r.Autor: GDK

Chociaż atmosfera, która panuje w naszym regionie nie sprzyja zabawie, w najbliższą sobotę, na terenie pięciu gmin gryfińskiego powiatu (Gryfino, Banie, Widuchowa, Mieszkowice, Stare Czarnowo) odbędą się Dożynki 2022

Reklama

Dożynki to nic innego, jak największe w ciągu roku święto rolników. Chociaż współcześnie może kojarzyć się nam z Polską Ludową, której władze kładły silny nacisk na organizację wydarzenia (była to pierwsza duża impreza zorganizowana na naszych terenach w 1945 r.), tradycja Święta Plonów sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich.

Współcześnie posiada określony ceremoniał a obrzędy dziękczynne odbywają się na ukończenie żniw i prac polowych. Krótko mówiąc: to święto ludowe, w którym rolnicy dziękują za plony, a następnie udają się na zasłużoną zabawę.

Już w najbliższą sobotę uczynią to mieszkańcy kilku miejsc na mapie naszego powiatu. W przypadku Gryfina, Gminne Dożynki odbędą się w Wysokiej Gryfińskiej. O godzinie 14.00 rozpocznie się msza święta w intencji rolników.

Nieodłącznym elementem dożynek jest barwny korowód, który poprowadzi obecnych z kościoła na boisko sportowe, gdzie o godz. 15.30 nastąpi uroczyste rozpoczęcie Święta Plonów. Już kwadrans później na scenie pojawi się Kapela Ludowa Borzymianka.

 

Więcej o programie tegorocznych dożynek we wspomnianych gminach piszemy w Gazecie Gryfińskiej.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie