Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Ustaliliśmy, gdzie w Gryfinie znajdowały się dwie ulice Stalina

Przez lata trwały dyskusje, w którym miejscu Gryfina znajdowała się ulica Stalina. Odnalezione w szczecińskim Archiwum Państwowym dokumenty pozwalają nam stwierdzić to z pełną świadomością. Protokoły sesji miejskich zdradzają też okoliczności nadania tego patrona aż… dwóm gryfińskim ulicom

Gdybyśmy, spacerując po centrum Gryfina, zostali zapytani o kierunek, musielibyśmy zerknąć w kalendarz i sprawdzić rok. Ulica Stalina, w swojej powojennej historii, miała bowiem dwa adresy. Pierwotnie przebiegała w okolicy parku, lecz z czasem uznano, że ul. Parkowa jest za mało reprezentacyjna dla postaci tego formatu.

Zmiany dokonano z okazji 70 rocznicy urodzin dyrektora. Radni poświęcili temu wydarzeniu większość sesji. Ze względu na anturaż, nie mogli inaczej. Jak czytamy w protokole z IV otwartego plenarnego posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej, spotkanie odbyło się bowiem 15 grudnia 1949 r., o godz. 14, w gmachu Zarządu Miejskiego w Gryfinie przy ul. Grunwaldzkiej 2: „w pięknie udekorowanej auli z portretem Generalissmusa Józefa Stalina, z hasłami oraz zielenią”.

- Zebranie odbyło się przy obecności przedstawicieli partii politycznych, aktywu społecznego, delegacji poszczególnych miejscowych urzędów i instytucji oraz członków zarządu miasta Gryfina w liczbie około 50 osób, dla uczczenia 70-tej rocznicy urodzin Generalissmusa Józefa Stalina – odnotował protokolant, sekretarz Józef Domina.

W uroczystości udział wzięło trzynastu z piętnaściorga radnych, w tym przewodniczący Tadeusz Dzikowski, Franciszek Balcerzak, Władysław Derkowski, Stanisław Inglot, Stanisław Pokora, Józef Mazurek, Paweł Kuczyński, Julian Puszka, Zygmunt Chrzanowski, Janina Kucfirowa, Jan Socha, Zygmunt Mularczyk i Sławomir Lichwa (zabrakło Zenona Korzeba i Julii Bartel).

Już pierwszy punkt sesji zakładał omówienie jubileuszu.

 

Więcej w aktualnym wydaniu Gazety Gryfińskiej.

 

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie