Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Uroczyste odsłonięcie muralu, film i koncert

W Gryfinie powstał ponad trzynastometrowy mural poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Uroczystość jego odsłonięcia odbędzie się w sobotę 4 grudnia

Reklama

Mural powstał z inicjatywy władz samorządowych gminy przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki, w bezpośrednim pobliżu głównej ulicy miasta wiodącej ze Szczecina do Kostrzyna. Tam też o godz. 14:15 w sobotę zostanie uroczyście odsłonięty i zaprezentowany.

Kolejne wydarzenia w ramach uroczystość odbędą się w sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury (ul. Szczecińska 17). O godz. 15:00 wyświetlony zostanie film pt. „Witold”. Następnie odbędzie się panel dyskusyjny, którego gośćmi będą reżyser obrazu Tadeusz Pawlicki i Jarosław Wróblewski - autor książki „Rotmistrz”.

Na godz. 17:30 zaplanowano koncert patriotyczny w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarków.

Liczba miejsc na wydarzenia w GDK jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki można odebrać w sekretariacie placówki przy ul. Szczecińskiej 17.

 

Co przedstawia mural?

Przedstawia on popiersie rotmistrza w mundurze kawalerzysty oraz godło Zgrupowania „Chrobry II”, w którym rotmistrz wziął udział w Powstaniu Warszawskim.

Powstanie Warszawskie to jeden z mniej znanych epizodów w życiorysie rotmistrza, jednak o wyborze miejsca i treści upamiętnienia zdecydowało sąsiedztwo: ulice Armii Krajowej, Żołnierzy Wyklętych i rondo Powstańców Warszawskich. Na godle widzimy dwie daty – 1 sierpnia 1944 r. – początek Powstania Warszawskiego oraz 5 października 1944 r. – data opuszczenia stanowisk bojowych przez żołnierzy „Chrobry II” udających się do niewoli.

Pomiędzy godłem a wizerunkiem rotmistrza widnieją jego słowa wypowiedziane po ogłoszeniu przez Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie kary śmierci: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”.

Organizatorami wydarzenia są Gmina Gryfino, Gryfiński Dom Kultury i Biblioteka Publiczna w Gryfinie.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie