Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Uczcili pamięć poległych żołnierzy [GALERIA]

16 kwietnia 1945 roku miała miejsce pierwsza bitwa oddziałów polskich na terytorium Niemiec. W ramach operacji berlińskiej rozpoczęła się akcja, która przeszła do historii jako Forsowanie Odry

Reklama

- Odra była czerwona od krwi - wspominali pionierzy, którzy jako członkowie 1 Armii Wojska Polskiego brali udział w walkach w rejonie Siekierek i Gozdowic.

To właśnie tam, już po zakończeniu wojny, zaczęto organizować cmentarz wojenny dla polskich żołnierzy poległych zarówno przy forsowaniu Odry, jak i w walkach o Berlin.Ekshumacje trwały aż do 1948 roku. Początkowo na mogiłach ziemnych znajdowały się drewniane krzyże, które na przełomie 1949 i 1950 roku zamieniono betonowymi nagrobkami. Na cmentarzu spoczywa 1987 żołnierzy (w tym 1661 znanych z nazwiska). 

Miejsce stało się symbolem i pozostaje nim do dzisiaj. Dlatego, niemal co roku, 16 kwietnia odbywają się kolejne rocznicowe obchody.

- Było tak do poprzedniego roku, gdy z powodu koronawirusa musieliśmy odwołać uroczystości - mówi burmistrz Mieszkowic, Andrzej Salwa.

W tym roku COVID-19 również pokrzyżował jubileuszowe plany. Jak zapowiadają jednak władze gminy, obchody na pewno będą miały miejsce.

- Nie podjęliśmy decyzji o odwołaniu, tak jak przed rokiem, tylko o przeniesieniu. O dokładnej dacie obchodów będziemy państwa informować - mówi burmistrz Salwa.

Aby tradycji stało sie za dość, w piątek zjawił się na terenie Cmentarza Wojennego 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach i Gozdowicach, by złożyć kwiaty i znicze pod pomnikami, upamiętniającymi śmierć kilku tysięcy polskich żołnierzy.

W składzie niewielkiej delegacji znalazł się m.in. wicewojewoda zachodniopomorski, Marek Subocz.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie