Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Uczcili pamięć o rotmistrzu [GALERIA]

- Gryfińskie obchody 75 rocznicy zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego przeszły do historii. Na dwóch wydarzeniach, które zostały zorganizowane w celu uczczenia pamięci rotmistrza pojawiło się łącznie 70 osób - mówią organizatorzy. Poniżej ich relacja

Reklama
Reklama

W Pałacyku pod Lwami obejrzeliśmy wspólnie film Rotmistrz Pilecki w reżyserii Miłosza Lodowskiego. W film wprowadził nas Jakub Sieradzki wnuk Makarego Sieradzkiego, członka siatki Witolda Pileckiego.

Po seansie zgromadzeni wysłuchali 3 wierszy, przygotowanych przez pracowników Biblioteki publicznej w Gryfinie. Były to prace, które wyszły spod pióra nikogo innego jak rotmistrza.

Chcieliśmy pokazać zebranym inną stronę naszego bohatera, nie tylko żołnierza, ale także społecznika, poety, męża i ojca, gospodarza na swoich włościach.

Następnie udaliśmy się pod mural, gdzie o godzinie 21:30 symbolicznym strzałem w godzinę śmierci rotmistrza, rozpoczęliśmy wieczornicę patriotyczną. Po minucie ciszy oraz przywitaniu przybyłych nastąpiły przemówienia.

Kolejnym punktem był apel pamięci, podczas którego przypomnieliśmy dokonania i heroiczne czyny, których w życiu rotmistrza nie brakowało. Po apelu nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy. Obchody zakończyliśmy zrobieniem wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować wszystkim zaangażowanym w tak godne uczczenie naszego bohatera. Niech postawa i wartości, jakimi kierował się Witold Pilecki będą dla nas przykładem do naśladowania w codziennym życiu. Bądźmy kontynuatorami i spadkobiercami misji rotmistrza.

Cześć i chwała Rotmistrzowi !

Ps. Gryfińskie obchody zostały włączane do akcji Znicze Pamięci dla rotmistrza Witolda Pileckiego, która została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie