Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Tyle śmieci leżało przy Odrze [GALERIA]

Dzisiaj 7 maja 2022 r., Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie zorganizował pierwszą edycję kompleksowego i międzynarodowego działania na rzecz naszej rzeki, do którego włączają się również Czesi i Niemcy. Poniżej relacja CIT z akcji "Czysta Odra"

Reklama

Sprzątanie odbyło się w terminie 29 kwietnia - 8 maja na całej długości Odry i na jej dopływach. Pomysłodawcą akcji jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Na gryfińskim odcinku rzeki akcję koordynuje Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina.

My połączyliśmy całą akcję z krótką kajakową wyprawą, podczas której przewodnik Andrzej Urbański opowiadał o historii rzeki, jej znaczeniu dawniej i dziś, zmianach jakie nastąpiły w gryfińskich okolicach rzeki na początku XX wieku, a także trochę o Międzyodrzu oraz zaprezentował sposób działania śluz. Niestety z przyczyn wiadomych uczestnicy musieli sobie to wyobrazić.

Śmieci zbieraliśmy podczas płynięcia, jednak to był może 2-3% tego co uzbieraliśmy tego dnia. Wszystko było na brzegu, a byliśmy tylko w dwóch miejscach - okolice wału na Ciepłym Kanale (czyli dawnym, naturalnym korycie Odry/Regalicy) oraz śluza po prawej stronie od gryfińskiego mostu. Łącznie 34 worki po 65l każdy + 3 worki 120l + opona. Niestety to i tak tylko ułamek tego co tam można znaleźć...

Po całej akcji odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zapisali się i przybyli dzisiaj na plażę nad Odrą w Gryfinie. 24 osoby i wykonaliśmy kawał fantastycznej roboty. Kłaniamy się nisko.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie