Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Stworzą wspólną strategię rozwoju

źródło: Urząd Marszałkowski
źródło: Urząd Marszałkowski

- W nowej perspektywie finansowej współpraca między samorządami jeszcze bardziej opłaci się. Z tego względu gminy i powiaty tworzą lokalne partnerstwa. Ułatwi im to pozyskiwanie dodatkowych Funduszy Europejskich na działania w obszarze infrastruktury turystycznej, kulturalnej, uzbrajania terenów inwestycyjnych, edukacji czy budowania dróg lokalnych. W piątek, 18 lutego br. marszałek Olgierd Geblewicz spotkał się przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu gryfińskiego. Podpisano list intencyjny. Ma powstać wspólna strategia rozwoju - przekazały władze Urzędu Marszałkowskiego. Poniżej pełen komunikat

Reklama

Razem można więcej!
Podobnie jak jest to teraz, ważnym elementem nadchodzącego unijnego rozdania będą inwestycje realizowanie lokalnie, w partnerstwie między samorządami. Dotychczas takie zintegrowane inwestycje zdały egzamin wzorcowo i pozwoliły m.in. na budowę nowych centrów przesiadkowych, ścieżek rowerowych, zakup niskoemisyjnych autobusów czy realizację projektów środowiskowych i gospodarczych. 

W nowej perspektywie terytorializacja wsparcia, zgodnie z wytycznymi unijnych instytucji, zostanie mocno rozwinięta. W programie regionalnym na lata 2021-2027 poświęcony będzie jej jeden priorytet, którego wartość szacuje się na ponad 150 mln euro. Docelowo powstanie 12 obszarów funkcjonalnych. Zastąpią one dotychczasowe kontrakty samorządowe oraz zintegrowane inwestycje terytorialne (w per. fin. 2014-2020 mieliśmy dwa ZIT-y).

–  Stoimy u progu nowej perspektywy finansowej, choć proces negocjacji w mojej ocenie jeszcze nie zakończył się. Wiemy jednak, że to ogromna szansa dla regionu i lokalnych JST na realizację kolejnych ważnych inwestycji we wszystkich obszarach życia. Dobrych pomysłów nie brakuje, dlatego samorządowcy robią wszystko, by pieniądze z tego unijnego rozdania trafiły jak najszybciej do mieszkańców. Już w ubiegłym roku rozpoczęliśmy prace, które pozwolą na stworzenie  strategii lokalnych – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W piątek, 18 lutego 2022 r. marszałek Olgierd Geblewicz spotkał się z samorządowcami z obszaru powiatu gryfińskiego zainteresowanych współpracą w ramach obszaru funkcjonalnego. List intencyjny zawarto między Województwem Zachodniopomorskim a Powiatem Gryfińskim, Gminą Banie, Gminą Cedynia, Gminą Chojna, Gminą Mieszkowice, Gminą Moryń oraz Gminą Widuchowa. JST będą pracować nad wspólną strategią rozwoju.

Pomoc ekspercka oferowana przez województwo przeznaczona będzie dla samorządów, które nie realizowały instrumentu ZIT w perspektywie 2014-2020 oraz tych, które nie są objęte pilotażem Centrum Wsparcia Doradczego, realizowanego przez Związek Miast Polskich na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Zbieramy opinie i komentarze
Budżetprogramu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego”  w chwili obecnej szanuje się na ponad 7 miliardów zł. Do końca miesiąca trwają konsultacje społeczne założeń wydatkowania środków unijnych w nowej perspektywie finansowej. Już w najbliższy poniedziałek, 21 lutego 2022 r. o godz. 10 obędzie się wysłuchanie publiczne. W jego trakcie można podzielić się swoimi uwagami, opinią, komentarzem, postulatem względem nowej perspektywy finansowej oraz programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.  – To przestrzeń dyskusji otwarta dla każdego, kto chciałby podzielić się swoją opinią na temat nowego programu – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

  • Wysłuchanie publiczne odbędzie się online, 21 lutego 2022 r. o godz. 10 . Żeby wziąć w nim udział (zabrać głos) wystarczy do 18 lutego 2022 r. do godziny 14:00 wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się TUTAJ (w zakładce konsultacje społeczne FEPZ). Spotkanie (bez rejestracji) będzie można śledzić na stronie: fepz.wzp.pl (w zakładce konsultacje społeczne FEPZ). Aby umożliwić wszystkim chętnym czynne uczestnictwo w wysłuchaniu publicznym,  całość spotkania będzie tłumaczona na język migowy.

Podczas wysłuchania uczestnicy i uczestniczki przedstawiają swój pogląd publiczności raz, w ramach ściśle określonego i identycznego dla wszystkich czasu wypowiedzi nieprzekraczającego 5 minut. Następnie uwagi i opinie zostaną przeanalizowane, a odniesienie do nich nastąpi podczas wysłuchania odwróconego, zaplanowanego na 28 lutego 2022 r.

 

 

 
Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie