Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Śpiewali piosenki Kresowe. Tak jak na jarmarku odpustowym w Wilnie! [GALERIA]

Foto: MGOK Mieszkowice
Foto: MGOK Mieszkowice

W piątek odbyły się Kaziuki, czyli "Spotkanie z piosenką Kresową". Mieszkowicki festiwal odbywa się już od szesnastu lat!

Reklama

Czym dokładnie są Kaziuki?

- To odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie w dzień świętego Kazimierza (4marca). W Jego trakcie odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Kaziuki miały miejsce na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na Placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin. Współcześnie to trzydniowy kiermasz odbywający się w różnych miejscach miasta połączony z występami artystycznymi - mówi Katarzyna Kupczyk, animatorka kultury w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach.

Tradycja obchodzenia Kaziuków w tej miejscowości zrodziła się w 2008 roku. Pomysłodawcą tego wydarzenia była ówczesna dyrektor Barbara Nowicka.

- Nasze Kaziuki skupiają się przede wszystkim na wykonaniu przez zespoły piosenek z Kresów Wschodnich. Festiwal trwa już od 16 lat zainteresowanie nim nadal jest ogromne. W ostatnim czasie ze względu na pandemię forma naszego festiwalu była troszkę zmieniona, Kaziuki przenieśliśmy do internetu. W tym roku spotkaliśmy się ponownie w sali widowiskowej MGOK - mówi K. Kupczyk.

W tegorocznej edycji wystąpili: Borowiny (Trzcińsko- Zdrój), Grzegorz Podwójny (Dębno), Srebrny Włos (Dębno), Bajka ( Lubiechów Dolny), Dobrawa (Mieszkowice), Macierzanka (Pacholęta), Platerówki (Boleszkowice) Czciborzanie (Cedynia), Sami Swoi (Zielin). Zachęcamy do obejrzenia galerii!

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie