Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama

Spektakle, warsztaty i jam session

Festiwal Małych Form Ruchowych Jesienna Scena Tańca organizowany przez Gryfiński Dom Kultury, Teatr Tańca Ego Vu i Środowisko Inicjatyw Artystycznych hybadu to weekendowe spotkanie z ciekawymi i nowymi zjawiskami w tańcu. W tym roku impreza odbędzie się po raz szósty.

Reklama

W ramach festiwalu zobaczymy spektakle tzw. małych form ruchowych. Przede wszystkim będą to pokazy solowe w różnych technikach tańca, z naciskiem na taniec współczesny.

- Co roku zapraszamy do Gryfina ważnych i wybitnych twórców z Polski i zagranicy. Chcemy promować taniec i zaznajamiać publiczność z aktualnymi jego trendami - mówi Eliza Hołubowska, szef artystyczny imprezy.

W tańcu współczesnym ważne są emocje i treści przekazywane ze sceny. To daje widzom możliwość bogatszego odbioru , prowokuje do myślenia i współodczuwania. Organizatorzy starają się, by pokazywane na scenie Gryfińskiego Domu Kultury spektakle prezentowały wysoki poziom artystyczny. Często więc są one wyjątkowe, nierzadko w skali światowej.

 

Siedem spektakli

W tym roku festiwalowe pokazy sceniczne, które odbędą się w sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury przy ul. Szczecińskiej 17, zostały zaplanowane na sobotę i niedzielę, a ich początek zaplanowano na godz. 18.00. Otworzy je Agnieszka Bogusławska ze Szczecina spektaklem „Awake”. Kolejni artyści prezentujący się tego dnia to Ewelina Drzał-Fiałkiewicz reprezentująca Grupę Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej ze spektaklem „Iloraz” oraz Robert Przybył, który swoje artystyczne życie związał z niemiecką Bremą. Artysta pokaże spektakl „Karaoke Rebelion”. Na zakończenie pierwszego dnia prezentacji gryfińska publiczność zobaczy spektakl „R.O.Z.G.R.Y.W.K.A” w wykonaniu Anny Piotrowskiej, Aleksandry Bożek-Muszyńskiej i Michała Mackiewicza.

W niedzielę zobaczymy trzy spektakle. Duet Agnieszka Łuczyńska i Radosław Stępniak pokażą choreografię zatytułowaną „Loczek”. Drugi pokaz Roberta Przybyła to spektakl „Nothing… More”. Na zakończenie ze spektaklem „Unstable Matter” wystąpi niegdysiejsza tancerka Polskiego Teatru tańca w Poznaniu, Karolina Wyrwał.

Program 6. Jesiennej Sceny Tańca wraz z informacjami o artystach można znaleźć na stronie: gdk.com.pl. Bilety można już nabywać w ramach przedsprzedaży w Centrum Informacji Turystycznej na gryfińskim nabrzeżu.

 

Nietypowe warsztaty

Jesiennej Scenie Tańca tradycyjnie towarzyszyć będą warsztaty taneczne. Zajęcia odbywać się będą w sobotę i niedzielę (22 i 23 listopada) w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Niepodległości oraz w Gryfińskim Domu Kultury przy ul. Szczecińskiej.

- Zachęcam także do wzięcia udziału w warsztatach tańca. Każdy z nich da możliwość nauczenia się nowych, charakterystycznych dla danej techniki tańca sekwencji ruchowych, wyrażania emocji i pokonania wielu barier, między innymi w kontaktach z ludźmi – przekonuje E. Hołubowska. – Tym razem poprowadzą je tym razem dwaj mężczyźni – dodaje.

Zajęcia tańca współczesnego poprowadzi Robert Przybył z Bremy. Z kolei wykładowcą techniki tańca nowoczesnego zwanej high heels (taniec w butach na obcasie) będzie Michał Boguś Bogusławski z High Definition Dance Studio w Szczecinie. Zapisy na warsztaty prowadzone są poprzez formularz internetowy, który można odnaleźć na stronie:  gdk.com.pl.

 

Improwizacja przy muzyce na żywo

Tradycyjnie festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa zatytułowana „o włos". Autorką zaprezentowanych fotografii, które powstały we współpracy z aktorami teatrów sceny alternatywnej: Ego Vu oraz 6 i Pół z Gryfina oraz fotografem Jarosławem Majdzińskim, jest szczecinianka Sabina Wacławczyk.

Nowością tegorocznej edycji festiwalu będzie tzw. jam session, czyli wieczór improwizacji ruchowych z towarzyszeniem muzyki na żywo.

- Będzie to dynamiczna i otwarta forma kontakt improwizacji przy muzyce wykonywanej na żywo, którą tworzyć będzie Licak/Wośko Duo, czyli muzyczny duet saksofonu i perkusji ze Szczecina oraz Marcus Saudy (Radosław Stępniak), który poza tańcem od kilku lat zajmuje się także komponowaniem muzyki – informuje E. Hołubowska.

Organizatorzy zachęcają do czynnego udziału w tym przedsięwzięciu, choć nie wykluczają także obecności w roli obserwatora. Jam session rozpocznie się w sobotę o godz. 21.00 w budynku GDK przy ul. Szczecińskiej 17.

Festiwalowi towarzyszyć będzie koncert gryfińsko-szczecińskiej grupy Jaw Raw, który rozpocznie się w piątek, 21 listopada o godz. 21.00 w pubie Wrota do Sławy przy ul. Szczecińskiej 7.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie