Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Spacerowali z kijkami po gryfińskich lasach [GALERIA]

W sobotę 1 października w Wirowie odbył się spacer Nordic Walking zorganizowany przez Stowarzyszenie „Region Równych Szans” z Gryfina. Partnerem wydarzenia były Lasy Państwowe. Poniżej sprawozdanie organizatora

Reklama

Uczestnicy spaceru zgromadzili się przy wiacie turystycznej o godzinie 10.00, gdzie pod okiem profesjonalnego trenera odbyli szkolenie z techniki chodzenia z kijami Nordic Walking, poprzedzone oczywiście poprawną rozgrzewką. Po 45 minutach zebrani wyruszli do lasu poprowadzeni przez przewodnika i pasjonata podgryfińskich lasów Pana Sebastiana Rożko.

Celem spaceru było połączenie miłego z pożytecznym, a więc poznanie walorów turystyczno-rekreacyjnych leśnictwa Wełtyń i szerzej Nadleśnictwa Gryfino oraz zaproponowanie uczestnikom Nordic Walking’u jako formy aktywności fizycznej idealnej dla osób w różnym wieku. Nasza grupa składała się z dzieci, osób młodych i w wieku średnim oraz seniorów. A Pani Martyna pokazała, że  ta forma aktywności nie jest również absolutnie żadnym ograniczeniem dla kobiet w ciąży.

Pierwszy etap spaceru przerywany był krótkimi sesjami treningowymi udoskanalającymi technikę chodzenia Nordic Walking. W kolejnych etapach trener opiekował się już każdym uczestnikiem indywidualnie.  W międzyczasie Pan Sebastian przedstawiał uczestnikom wiele ciekawostek nt. lasów otaczających Gryfino.

Poprowadził nas przez zróżnicowane obszary „starego” i „nowego” lasu. Opowiedział o zasadach jego tworzenia, o bezpiecznym zachowaniu i orientowaniu się w nim. Dowiedzieliśmy się dlaczego sadzi się brzozy wokół nowopowstałych młodników sosnowych, jak wyznaczyć północ przy pomocy słupka oddziałowego, jakie właściwości ma mech i dlaczego jedno z jeziorek nazywa się „pod Rakarzem”  (współrzędne 53°14’44.2”N 14°31’48.7”E).  Niektórzy z uczestników skorzystali również z okazji by pozbierać grzyby, których to na trasie było sporo.

Po zakończeniu spaceru i powroci do wirowskiej wiaty turystycznej uczestnicy usiedli do wspólnego posiłku, jakim był ciepły żurek. Panowie rozpalili ognisko, a chętni piekli również kiełbaski. Moment ten był też okazją do rozdania wielu ciekawych gadżetów i materiałów promocyjnych przekazanych przez Lasy Państwowe. Każdy z uczestników otrzymał również imienny certyfikat ukończenia podstawowego szkolenia Nordic Walking. Spotkanie zakończyło się ok. godziny 15.00.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie