Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Śladami Pionierów – są jeszcze miejsca

Śladami Pionierów to nazwa gry wiejskiej organizowanej przez Sołectwo Krzypnica w ramach obchodów 70-lecia osadnictwa polskiego na ziemi gryfińskiej.

Gra miejska/wiejska to niezwykle popularna w ostatnim czasie impreza turystyczna. Ta krzypnicka zaplanowana na 2 maja w godz. od 10.00 do 17.00. Start i meta będą miały miejsce przy Świetlicy Wiejskiej w Krzypnicy. Zapisy chętnych na rajd trwają. Organizator zaprasza do udziału nie tylko mieszkańców wsi, ale także okolic: Gryfina, Widuchowej, Marwic, Nowego Czarnowa, Krajnika i innych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

- Zaplanowaliśmy udział 25 drużyn, przede wszystkim rodzin, w składzie od dwóch do pięciu osób – informuje Barbara Kłonowska, sołtys Krzypnicy.

Zespoły otrzymają mapy z zaznaczonymi punktami, do których będę musieli dojść kierując się znajomością okolic. Trasa przewidziana została na ok. 10 km. Po drodze będzie należało odnaleźć pięć punktów kontrolnych, na których będą przygotowane zadania związane z historią Krzypnicy i okolic.

- Bez obaw, nie będą to testy historyczne ani żadne tego typu konkurencje. Najważniejsza będzie dobra zabawa – uprzedza B. Kłonowska.

Po rajdzie odbędzie się wspólne ognisko, wręczenie nagród oraz spotkanie z najstarszymi mieszkańcami wsi, którzy opowiedzą o początkach polskości na tych ziemiach. W Krzypnicy do dzisiaj mieszka blisko dziesięcioro pionierów, mieszkańców przybyłych tuż po II wojnie światowej. Ich wspomnienia to świetny materiał do nauki lokalnej historii.

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie