Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Schmidtowie - rodzina z miasteczka Bahn

Jürgen Schmidt-Radefeldt pojawił się na łamach naszej gazety przy okazji dwuczęściowego reportażu na temat życia i działalności jego dziadka. To profesor zwyczajny romanistyki /językoznawstwa na uniwersytetach w Kilonii i Rostoku, który przyszedł na świat 1 marca 1939 r. i wychował się w dzisiejszych Baniach. Tym razem oddajemy mu łamy, by wspomniał swojego ojca – Kurta Schmidta (1899-1990). To opowieść o przedwojennym dentyście z Bahn, ale też o losach jego rodziny i utraconym Heimacie

Reklama

W Bahn mieszkałem od urodzenia do 1945 r., gdy miasteczko znalazło się poza granicami mojej ojczyzny. Wspólnie z bratem i siostrą cały czas czujemy się związani z tym miastem. Dlatego zareagowaliśmy ze wzruszeniem, gdy kilka lat temu zobaczyliśmy lotniczą fotografię Bahn z 1937 r.

Poruszył nas spokój miasteczka, w którym spędziliśmy pierwsze lata życia. To nie tylko miejsce naszego urodzenia, ale również dom naszych przodków.

Kurt Schmidt urodził się w Bahn 20 listopada 1899 roku, jako jedyny syn Franza Schmidta. Jego ojciec, a mój dziadek, był nauczycielem w szkole podstawowej w Bahn. Część lekcji odbywała się w dawnej żydowskiej synagodze przy Bischofstrasse (dziś Pocztowa), ulicy przy której dzieciństwo spędził mój ojciec.

Sytuacja bycia jedynym synem swoich rodziców wywołała w charakterze taty pewien smutek i niepokój. Najwyraźniej jego życie naznaczone było serią pechów, w szczególności stratami materialnymi, ale nie tylko. Bardzo wcześnie stracił matkę. Zmarła na gruźlicę w 1911 r. Trzy lata później dziadek ożenił się ponownie. Jego drugą żoną została Maria.

Franz Schmidt był bardzo zapracowanym człowiekiem. Nie tylko pracował w miejscowej szkole, ale był też zatrudniony w  Kasie Oszczędnościowej w Bahn, a okazjonalnie stawał się organistą w kościele protestanckim pw. św. Marii Magdaleny (dziś rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych). Ale o tym miejscu opowiem później, w drugiej części wspomnień.

 

Więcej w Gazecie Gryfińskiej.

 

W

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie