Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Rowerzyści poznali historię regionu

Dwunastego maja 2018 r. rowerzyści Gryfińskich Rajdów Rowerowych wyruszyli autokarem i ciężarówką do Osinowa Dolnego. Najpierw odbyli krótki objazd Cedyni, zatrzymali się przed Górą Czcibora i pojechali pod pomnik Matek Polek do Osinowa Dolnego. Tutaj zapozali się z drugą częścią walk I Samodzielnej Brygady Moździerzy w dniach 21 - 28 marca 1945 roku o „Przyczółek Osinowski”. Pierwszy rajd poświęcony był walkom tego pododdziału o „Przyczólek Szczeciński” w rejonie Chlebowa, Radziszewa - napisał do nas Andrzej Urbański, organizator Gryfińskich Rajdów Rowerowych

Reklama

- Dalsza część rajdu biegła przez miejscowości niemieckie. W Schiffmühle odwiedziliśmy muzeum poety niemieckiego Teodora Fontane, w mieście uzdrowisku Bad Freienwalde poznaliśmy najciekawsze zabytki (2 kościoły, ratusz, zamek a następnie udalismy się na kompleks skoczni narciarskich mając nawet możliwość oglądania skoków.

W uzdrowisku można było pomoczyć sobie nogi na ścieżce zdrowia poświęconej stopom w wodzie z „książęcego źródła”. Ważnym punktem było też wejście większości grupy na wieżę Bismarcka. Największe chyba jednak wrażenie zrobiła stara i nowa podnośnia statków w Niederfinow.

W Oderbergu  podziwaino stary parowiec i pozostałości po twierdzy. Nieubłaganie biegnący czas zmusił nas do dalszej już prawie ciągłej jazdy wzdłuż Odry na kolację i nocleg do Krajnika, stąd tylko z zewnątrz mogliśmy obejrzeć wieże w Stolpe i Stützkow, kościół i pałac w Criewen.

Drugiego dnia już nieco zmęczeni (silny czołowy wiatr) zwiedziliśmy podstawowe zabytki Schwedt (Juliusturm, mury miejskie, łaźnię żydowską, galerię Kietz, fabryki cygar i mydła, 2 kościoły, pawilon Berliscky, park Hugenotów) i ścieżką Odra - Nysa wróciliśmy do Gryfina. Łącznie cała trasa rowerowa wyniosła 115 km - relacjonuje Urbański, dodając, że kolejny rajd zaplanowano na dziewiątego czerwca.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie