Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Przedszkolaki uczyły się kartografii

Galeria Mansarda gościła wyjątkowych gości. Na swoje pierwsze spotkanie ze starą kartografią, stawiły się w tym tygodniu dzieci z przedszkola nr 2 w Gryfinie.

Gryfińska biblioteka stała się miejscem pierwszego spotkania przedszkolaków z kartografią i to w wyjątkowym wydaniu. Stare, niektóre ponad 300-letnie mapy, których znaczenie i wiek przedstawiał młodej widowni znany, gryfiński regionalista Marian Anklewicz, zrobiły na maluchach olbrzymie wrażenie. Dzieci dowiedziały się co przedstawiają, jakie są różnice pomiędzy nimi a współczesnymi mapami, oraz jak trafiły do gryfińskiej biblioteki. Na komputerze dzieci mogły obejrzeć poszczególne elementy starej mapy Lubinusa przedstawiającej plan miasta, na którym bezbłędnie rozróżniały budowle, istniejące jeszcze do tej pory w Gryfinie. Wielkie wrażenie na przedszkolakach zrobiły oryginalne plany fortyfikacji nadodrzańskich z drugiej połowy XVII wieku. Pracownicy biblioteki przypominają, że oferta wystawowa skierowana jest nie tylko dla najmłodszych.
- Wystawa map trwa nadal. Każdy może j odwiedzić i na własne oczy przekonać się o wartości historycznej naszych zbiorów - mówi M. Anklewicz.

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie