Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Pomysł na rowery. Dobry dla Gryfina?

Autor: pixabay.com

Czy projekt roweru miejskiego miałby szanse powodzenia w Gryfinie? Jeden z naszych czytelników pyta o możliwość zrealizowania takiej inwestycji. Uważa, że gmina zyskałaby turystyczny atut, a przy tym usprawniłoby to komunikację mieszkańcom

Idea roweru miejskiego jest realizowana w wielu miastach Polski. Zwykle sieć stacji z możliwością pożyczania roweru budowana jest w dużych ośrodkach miejskich, np. Opole, Bydgoszcz, Szczecin, Poznań, Wrocław. Czy w Gryfinie taka inicjatywa miałaby rację bytu?

- Pomysł może i dobry, ale wydaje mi się, że przede wszystkim trzeba byłoby się skupić na budowie tras rowerowych – mówi Dorota Koleda z wydziału inwestycji UMiG. – W Szczecinie, zanim doszło do budowy roweru miejskiego, przygotowano się do tej inwestycji, wydzielono pasy na drogach, by rowerzyści mieli jak jeździć. W Gryfinie tras rowerowych brakuje i należałoby przygotować infrastrukturę pod tę inwestycję – wyjaśnia.

W Szczecinie rower miejski zorganizowano dzięki budżetowi obywatelskiemu, przeznaczono na realizację tego projektu nieco ponad pół miliona złotych, z czasem był rozbudowywany. W Gryfinie tego rodzaju inwestycja nie wymagałaby aż tak dużych środków ze względu na mniejszą liczbę rowerów i stacji dokujących.

- Ludzie żyją aktywnie, a do tego miasto się korkuje, czasami przejazd rowerem byłby szybszy niż samochodem – mówi nasz czytelnik.

Dorota Koleda przyznaje, że gdyby zrealizować takie przedsięwzięcie, to rzeczywiście można byłoby się po Gryfinie poruszać całkiem sprawnie.

- Widać to po Szczecinie, tam w godzinach szczytu rowerem można poruszać się sprawniej niż samochodem – mówi.

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie