Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Polsko-niemieckie spotkanie w Rosow

W najbliższy piątek, 13 grudnia o godz. 18.00 w kościele ekumenicznym w przygranicznym Rosow rozpocznie się spotkanie twórców i bohaterów filmu „Ogród po drugiej stronie rzeki” z polską i niemiecką publicznością.

Reklama

W atmosferze nadchodzących świąt pojawi się możliwość obejrzenia fragmentu filmu, a także spotkania jego bohaterów i porozmawiania z nimi.
Film braci Kulik realizowany jest od roku i wkracza w ostatnią fazę produkcji . W całości zostanie zaprezentowany zostanie szerokiej publiczności we wrześniu 2014 r. Planuje się jego równoległą premierę w Schloss Broellin w Niemczech oraz w Gryfinie. Film opowiada historie ludzi mieszkających po obu stronach Odry. Marek Brzeziński, jeden z głównych bohaterów filmu, poszukuje rodziny rozproszonej przez wojnę na polsko-niemieckim pograniczu.

- Tak jak liście jednego drzewa odlecieliśmy od siebie w różne miejsca. Błagaliśmy Boga, by pozbierał nas ktoś w bukiet - powiedziała w ostatnich dniach życia Zofia Dobrychłop, babcia Marka.

- Reżyser Paweł Kulik najczęściej stawia kamerę na granicy czasu między tym, co ocalone i tym, czego już nie ma. Ja natomiast zbieram liście w bukiet. Tak wypelniam testament mojej babci. Przemiarzam polsko-niemieckie pogranicze, spotykam ciekawych ludzi, tropię mało znane historie – mówi M. Brzeziński.

Na ekranie pojawią sie między innymi rozpoznawani w Gryfinie: powojenny pedagog  Maria Dobromilska, Ewelina Tołyż, Joanna Buśko, Eliza Hołubowska i Andrzej Małyska. Wieczór uświetni muzyka w wykonaniu  gryfińskiego chóru Res Musica, a także Eweliny Przysiwek (skrzypce), Natalii Szwarczak (wiolonczela) i Jolanty Czacharowskiej (śpiew). Wstęp na spotkanie w Rosow jest bezpłatny.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie