Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Polsko-niemiecki projekt Ego Vu [GALERIA]

Foto: Tobiasz Tarnowski
Foto: Tobiasz TarnowskiAutor: Tekst: Ego Vu

Teatr Tańca EGO VU od listopada 2022 r. bierze udział w polsko-niemieckim projekcie Das Fest ( Uczta). Poniżej relacja Ego Vu

Reklama
Reklama

Trzy niemieckie artystki postanowiły zwiększyć dostęp do kultury w przygranicznych niemieckich miejscowościach organizując warsztaty taneczne, muzyczne i krawieckie ( Be van Vark - reżyserka, choreografka, Anja Schaplitz- taniec, muzyka i Barbel Jahn- scenografia , kostiumy). Zasięg projektu został powiększony o polskie akcenty. Be van Vark zaprosiła do współpracy nasz teatr.

Ma to związek w wcześniejszymi współpracami Elizy Hołubowskiej z Be van Vark. Eliza kilkukrotnie w przeszłości brała udział w projektach Tanz Total Global, w tym największy odbył się w 2007 r. 35 tancerzy w kilku krajów Europy spotkało się by wspólnie pod okiem Be van Vark stworzyć spektakl taneczno-filmowy w charakterystycznych miejscach Berlina. Oprócz 15 prezentacji w stolicy Niemiec spektakl prezentowany był także w Gryfinie podczas Festiwalu Zderzenie Sztuk i Kultur SZTUKOWANIE w roku 2007.

Be w listopadzie 2022 przeprowadziła warsztaty z naszymi tancerzami i zarysowała szkic projektu. "Uczta" to teatr tańca, w którym wszyscy wykonawcy zasiadają przy świątecznym stole. Stół jako miejsce spotkań i komunikacji staje się sceną i oferuje jednocześnie możliwość rozkoszowania się sytuacją. Stanowi on centrum spektaklu, wokół którego toczą się opowieści taneczne, teatralne i muzyczne.
W ramach wymiany artystycznej Eliza przygotowuje dwie etiudy taneczne, które wejdą w skład spektaklu wieńczącego projekt „Das Fest”. Jedna z etiud jest choreografią do piosenki, która będzie wykonywana na żywo przez polsko-niemiecki chór z Niemiec podczas finału. Projekt łączy ludzi w różnym wieku z różnymi aktywnościami i poziomem zaawansowania. Jest to integracyjny, wielopokoleniowy projektłączący sąsiadów znad Odry.

Przedstawiamy relacje drugiego już spotkania naszych tancerzy z twórczyniami projektu Das Fest. Dwudniowe warsztaty i próby pełne entuzjazmu i kreatywnej energii zakończyły się sukcesem. Stworzone etiudy i sceny teatralne trenowane będą pod okiem Elizy Hołubowskiej, by 22.04.2023 spotkać się z innymi uczestnikami projektu podczas pierwszej wspólnej próby w Battinshtal w Niemczech.
Finał projektu planowany jest na 4.06.2023 przy kaplicy Battinshtal.

Serdecznie zapraszamy.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie