Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

"Pierwsza Gwiazdka w Wolnej Polsce". Historia niezwykłej kartki

Już za kilka godzin zasiądziemy z bliskimi do wigilijnej wieczerzy. Z tej okazji prezentujemy historyczną, bożonarodzeniową ciekawostkę

Reklama

Boże Narodzenie 1945 było wyjątkowe nie tylko ze względu na fakt, iż były to pierwsze święta po wyniszczającym konflikcie zbrojnym, ale również dlatego, że wielu przesiedleńców spędziło je w nowym miejscu zamieszkania. Komunistyczne władze kraju, na każdym kroku starały się jednak zaznaczać, że tak naprawdę jest to powrót prapiastowskich ziem do macierzy.

Sugerować to miała również bożonarodzeniowa kartka, którą prezentujemy. Została wydana z okazji świąt 1945 roku i wpisywała się w ówczesną propagandę. Na widokówce zatytułowanej "Pierwsza Gwiazdka w Wolnej Polsce" widzimy żołnierza Armii Ludowej, który wręcza Maryi i dzieciątku prezent. Miał on mocno symboliczne znaczenie. To nic innego, tylko herb rodu Gryfitów, dynastii, która rządziła na tych ziemiach do 1637 r.

Wszystkich zainteresowanych historią Bożego Narodzenia 1945 - oraz kilku następnych - w Gryfinie odsyłamy do naszych mediów społecznościowych. Przez całe święta będziemy publikować artykuły historyczne oraz wspomnienia związane z tymi niezwykłymi dniami.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie