Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Pasów brak, trzeba zachować rozsądek i ostrożność [VIDEO]

Autor: bg

O tej ulicy piszemy dość często. Tym razem znowu w kontekście ronda, ale i w kontekście bezpieczeństwa mieszkańców

Reklama

Jak wiemy, jeżdżą po tej trasie samochody osobowe i ciężarowe. Podczas stromego zjazdu z ul. 9 Maja wprost na rondo nierzadko trzeba się zatrzymać. Nie tylko dlatego, że przed rondem należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom na nim się znajdującym, ale w tym przypadku także pieszym, którzy idą chodnikiem z ulicy Wojska Polskiego.

Co tym razem zastanowiło naszą czytelniczkę, która skontaktowała się z nami? Otóż zainteresował ją brak wymalowanych pasów na tymże przejściu oraz brak znaku pionowego, który informowałby o tym, że takowe przejście się tam znajduje. Relacjonowała nam, że była świadkiem sytuacji, w której idąca od ulicy Wojska Polskiego kobieta weszła niemalże wprost pod podjeżdżający do ronda samochód osobowy. Co na to zarządca drogi?
- Pasy nie muszą być tam wymalowane – oznajmił po prostu Krzysztof Ziętek z Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

W dalszej części rozmowy poinformował, że obecnie nawet odchodzi się od nadmiernego wyznaczania przejść dla pieszych. Dlaczego?
- Osoba taka, czyli pieszy, czuje się „na prawie” wchodząc na tę zebrę, niejeden robi to na pewniaka. A zdarza się, że pasy znajdują się w miejscach, gdzie jest zła widoczność dla kierowcy, albo pada deszcz, jadący z naprzeciwka samochód oślepia i o tragedię wówczas nie jest trudno – mówi K. Ziętek. – Tymi pasami więcej szkody się pieszym wyrządza niż pożytku – dodaje.

Przedstawiciel zarządcy drogi podkreśla także, że w ostatnim czasie notuje się naprawdę wiele wypadków właśnie na przejściach dla pieszych. Zaznacza również, że obecnie stosuje się nowe zasady odnośnie do lokalizowania pasów. Powinny być przede wszystkim dobrze doświetlone. Na danej trasie, gdzie miałyby się znaleźć musi być też potwierdzone duże natężenie ruchu, niezbędna jest także dobra widoczność.

Zjeżdżając do ronda z ulicy 9 Maja musimy więc zachować ostrożność. Mam na myśli obie strony, czyli zarówno pieszych, jak i kierowców.

bg

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie