Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Orkan Ksawery. Są braki energii

Autor: www.sxc.hu

Najnowszy komunikat meteorologiczny dla obszaru województwa informuje o silnym wietrze który w porywach osiągnie ponad 100 km/h. Informacje dotyczące sytuacji w okolicach Gryfina, będziemy przedstawiać na bieżąco.

Reklama
Reklama

Piątek 14:49:43

Orkan wchodzi w decydującą fazę. Właśnie rozpoczyna się burza śnieżna, która potrwa prawdopodobnie do rana. Zamarzający śnieg stwarza olbrzymie niebezpieczeństwo wypadku, więc należy zachować wyjątkową ostrożność na drodze.Piątek 12:20:20
Ze względu na warunki pogodowe Szkoła Podstawowa nr 2, oraz Zespół Szkół w Gardnie zdecydowały się na skrócenie lekcji z powodu niesprzyjającej pogody. Na stronie internetowej kuratorium ukazało się rozporządzenie zezwalające dyrektorom na takie decyzje.
- Uczniowie stracą praktycznie jedną godzinę, ale nie chcemy ryzykować ich powrotu do domu w ciemności – mówi Anna Frąckowiak-Kułdosz, dyrektor Zespołu Szkół w Gardnie.

Piątek 9:04:12
Sylwia Rycak, rzecznik Enei: W Gryfinie przy ulicy Pomorskiej, Łącznej, oraz w miejscowościach Czepino, Żabnica, Nowe Brynki, Stare Brynki, Dębce, Daleszewo, Łubnica, Radziszewo, Wysoka Gryfińska, Binowo, Węglino, Kołowo, Chlebowo, Chlebowo Jednostka Wojskowa, przewidywany czas przywrócenia zasilania nastąpi o godzinie 12:00.Do godziny 12:00 zasilanie mają już mieć miejscowości Wirów, Wirówek, Chwarstnica, Mielenko Gryfińskie, Osuch, Borzym, Borzym Mały, Dołgie, Sobiemyśl, oraz Wirów Wyspa Peess, Chorbaczówka, Wirów Ośrodki Wczasowe oraz Gryfino przy ulicy Armii Krajowej.

Piątek 08:00:17
PKP Energetyka zwiększyła z 60 do 70 liczbę dyżurujących całą dobę pociągów sieciowych wyposażonych w urządzenia do naprawy konstrukcji i sieci trakcyjnej.
PKP Intercity jest przygotowane do uruchomienia komunikacji zastępczej. W przypadku zmian rozkładu, uruchomienia komunikacji zastępczej lub konieczności przesiadki drużyny konduktorskie będą informowały o innych możliwościach kontynuowania podróży. Pasażerowie, którzy znajdą się w unieruchomionych pociągach PKP Intercity (z wagonami barowymi), otrzymają ciepłe napoje. W przypadku uszkodzenia przez wiatr trakcji elektrycznej, 19 dodatkowych lokomotyw spalinowych wyjedzie na trasy w zastępstwie lokomotyw elektrycznych. Firmy odpowiadające na odśnieżanie peronów i przejść zostały zobligowane do zapewnienia odpowiedniej ilości personelu.

Czwartek 21:48:00

Uszkodzonych jest 21 linii średniego napięcia i 295 stacji w całym województwie - informuje w komunikacie Sylwia Rycak, rzecznik Enei. U nas znaczące awarie zasilania mają miejsce w Wirowie, Chwarstnicy, Moryniu.
- Na razie otrzymujemy tylko zgłoszenia o miejscach, gdzie nie ma prądu – mówi Arkadiusz Rybicki ze straży miejskiej. – Awaria jest spora, prądu nie ma w między innymi w Daleszewie, Wirowie, Borzymiu. W Gryfinie nie ma prądu na Armii Krajowej. Wszyscy jesteśmy postawieni w stan gotowości, jeśli będzie potrzeba, to nawet w nocy przyjdziemy wszyscy do pracy. Na razie takiej potrzeby nie ma – informuje.

Czwartek 12:35:56

PUK zamyka cmentarz. Taką decyzję podjęto wspólnie z Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego. Cały obiekt zostanie  odcięty, na czas trwania niekorzystnej pogody, ze względu na niebezpieczeństwa związane z możliwością łamania się drzew. Spółka także przygotowuje się do tego, aby skutki wichury jak najmniej dotknęły mieszkańców.
 - Najbardziej niebezpieczne dla naszej pracy będą dłuższe wyłączenia prądu. Mając to na uwadze już teraz przygotowujemy się na taką ewentualność, aby mieszkańcy nie musieli być narażeni na brak wody – mówi Rafał Mucha, prezes PUK.

Czwartek 11:54:46
Jacenty Skwarzyński z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina o zachowaniu ostrożności i nie wychodzeniu z domu podczas kulminacji zjawisk pogodowych. Gminna jednostka rozpoczęła już procedury przygotowawcze w związku z nadchodzącym wiatrem.
- Powiadomiliśmy już wszystkich sołtysów, przekazaliśmy instrukcje – mówi J. Skwarzyński.
Powiadomiona i postawiona w stan gotowości została także straż pożarna i miejska. Na stronie internetowej gminy pojawiły się komunikaty przestrzegające przed parkowaniem pod drzewami i słupami. Pieszym zaleca się unikanie wiat autobusowych oraz wysokich drzew.

Wiać zacznie już w czwartek od godzin południowych. Najpierw wiatr będzie wiał z prędkością 40 km/h. Będzie on przybierał na sile, aż do punktu kulminacyjnego, który nastąpi w nocy z czwartku na piątek. Wtedy wiatr w porywach może osiągać do 110 km/h. Także kolejne dni będą objęte silnym wiatrem, który zacznie słabnąć w nocy z piątku na sobotę. Jednak do tego czasu możemy spodziewać się bardzo niekorzystnych zjawisk meteorologicznych. Oprócz porywistego wiatru Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego podaje informacje o możliwych, bardzo intensywnych opadach śniegu. Służby proszą o zachowanie szczególnej ostrożności, podczas trwania niekorzystnych warunków pogodowych. Aktualne informacje dotyczące najbliższych zagrożeń meteorologicznych znajdziemy tutaj.

Ze względu na warunki pogodowe Szkoła Podstawowa nr 2, oraz Zespół Szkół w Gardnie zdecydowały się na skrócenie lekcji z powodu niesprzyjającej pogody. Na stronie internetowej kuratorium ukazało się rozporządzenie zezwalające dyrektorom na takie decyzje.

- Uczniowie stracą praktycznie jedną godzinę, ale nie chcemy ryzykować ich powrotu do domu w ciemności – mówi Anna Frąckowiak-Kułdosz, dyrektor Zespołu Szkół w Gardnie.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie