Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Organizują spacer po "żydowskim Gryfinie"

Obchodzimy dziś (27.01) Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Za miesiąc natomiast pamięć po ofiarach pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, zostanie uczczona podczas festiwalu "Włóczykij"

Reklama

„Włóczykij”, to nie tylko prelekcje i spotkania autorskie, ale również seanse filmowe, koncerty, wystawy, warsztaty i wycieczki tematyczne. Jednym z ogłoszonych dotąd spacerów - w których udział będą mogli wziąć uczestnicy festiwalu oraz mieszkańcy regionu - jest "Spacer po żydowskim Gryfinie".

Przewodnikiem będzie nasz redakcyjny kolega.

- Grzegorz Racinowski z Gazety Gryfińskiej zabierze nas na wycieczkę po „żydowskim Gryfinie”. Zarówno do miejsc, które przetrwały próbę czasu, jak i tych, które za sprawą działań wojennych, bądź wewnętrznej czystki, przeszły „ gruntowną metamorfozę”. Wycieczka zaplanowana jest na około dwie godziny. Będzie stanowiła opowieść nie tylko o „żydowskiej spuściźnie” miasta. Jak mówi autor i przewodnik, nie da się opowiedzieć o tamtejszej społeczności w oderwaniu od realiów epoki i sytuacji politycznej. To podczas „Kristallnacht” doszło bowiem do spalenia greifenhaskiej synagogi oraz zniszczenia miejscowego kirkutu. Dziś znajdują się tam parking oraz śmietnik – czytamy na stronie „Włóczykija”.

Spacer rozpocznie się w niedzielę 26 lutego o godzinie 11.00 . Trzy dni wcześniej, w czwartek 23 lutego o godz. 18.30, Grzesiek wygłosi natomiast prelekcję na temat żydowskiej społeczności Greifenhagen, miejsc w których funkcjonowała oraz losu, który spotkał jej przedstawicieli po dojściu Adolfa Hitlera do władzy.

Sprzedaż biletów prowadzona jest TUTAJ.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie