Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Ok. 10 tys. węgorzy trafiło do Odry [VIDEO + GALERIA]

Autor: Kamil Miler

Spółdzielnia Rybacka Regalica Gryfino wpuściła do zarządzanej przez siebie rzeki ok. 10 tys. sztuk młodego węgorza ważących łącznie ponad tony! Narybek transportowany był z Danii. Dzięki specjalnym pojemnikom ze styropianu ryby dotarły do nas w dobrym stanie

Reklama

Jak co roku gryfińska Spółdzielnia Rybacka zadbała o zarybienie naszych wód młodym węgorzem. Nie jest to prosta operacja. W przeciwieństwie do innych narybków, pozyskiwanych z regionu, węgorze o wymiarach ok. 20-30 cm trafiły do nas z Danii. Dlaczego stamtąd?

Gdy samice tej ryby osiągną wiek 8-10 lat, to udają się na tarło w okolice Morza Sargassowego. Po złożeniu tarła giną, a po dwóch, trzech latach narybek węgorz zwany montee trafia przez Atlantyk do wód europejskich. Zazwyczaj wtedy osiąga już długość ok. 7 cm. Takowy może dalej rosnąć na wolności lub jest wyławiany i trafia do hodowli, skąd sprzedawany jest po osiągnięciu ok. 20-30 cm. Montee często spotkać można w okolicach Danii.

Sprowadzenie takiej ilości młodego węgorza to spora inwestycja. Przyznaje to prezes SR Regalica.

- To zdecydowanie nasza największa inwestycja, jeśli mówimy o zarybianiu – mówi Krzysztof Grzelak.

Ponad 100 tysięcy złotych, bo tyle kosztowało zarybianie węgorzem, Regalica musiała zapłacić z własnych środków. Nie ma bowiem żadnych dotacji na takie działania.

Wpuszczone węgorze mają długość 20-30 cm i są w wieku od 2 do 3 lat. Za dwa lata powinny przekroczyć 50 cm, czyli wymiar ochronny. Przypominamy, że podczas jednego połowu nie wolno zabrać więcej, niż dwie sztuki węgorza. Okres ochronny na węgorza na wodach Odry rozpoczyna się 15 czerwca i trwa równy miesiąc.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie