Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Od poniedziałku ogromne zmiany w transporcie publicznym

Gmina Gryfino od 1 sierpnia modyfikuje transport publiczny na swoim terenie. Chodzi o połączenia autobusowe, szczególnie na terenach wiejskich - powstaną zupełnie nowe linie. Ograniczona zostanie również liczba połączeń linii numer 1 po Szczecinie. Zmianie ulegną również ceny biletów.

Reklama

To fragment komunikatu Gminy Gryfino:

Od poniedziałku 1 sierpnia 2022 r. Gmina Gryfino wprowadza nowy system publicznego transportu zbiorowego. Jego celem jest optymalizacja rozkładu jazdy i cen biletów. Dzięki temu, mimo rosnących cen paliw i energii, mieszkańcy gminy nadal będą mieli zapewnioną komunikację autobusową.

Rosnący koszt transportu zbiorowego, wynikający ze znaczących podwyżek cen paliw i energii, sprawił, że Gmina Gryfino zmuszona była dokonać reformy dotychczas obowiązującego systemu komunikacji autobusowej. Jego optymalizacja zapewni mieszkańcom gminy sprawne przemieszczanie się do miejsc pracy czy nauki, do lekarza lub na zakupy, przy jednoczesnej korekcie cen biletów.
 
Po raz pierwszy komunikacja na obszarze gminy Gryfino zostanie dofinansowana ze środków zewnętrznych – z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
 
Rozkład jazdy w nowej formule obowiązywać będzie do końca 2022 roku.

Przebieg linii miejskiej nr 1 pozostaje bez zmian (Dolna Odra – Gryfino – Szczecin Główny). W dni powszednie w rozkładzie jazdy funkcjonować będzie jedenaście par kursów.
Utworzona zostanie nowa linia nr 2, prowadząca z Dolnej Odry przez Gryfino do Radziszewa. Jej trasa pokrywać się będzie z linią nr 1, z dodatkową obsługą przystanku naprzeciw „Sagi” w Pniewie. W dni powszednie funkcjonować będzie sześć par kursów, stanowiących uzupełnienie linii nr 1 (na odcinku Dolna Odra – Radziszewo – łącznie siedemnaście par kursów z kursami linii nr 1).
Powstaną cztery linie wiejskie – nr 3, 4, 5 i 6 – obsługujące teren miejscowości wiejskich i zapewniające dowóz do Gryfina. W dni powszednie będzie to pięć kursów: dwa z rana, jeden w okolicy południa, oraz dwa po południu. W sobotę – trzy kursy (poranek, południe, popołudnie). W niedzielę – dwa kursy (poranek, popołudnie).
Ceny biletów określone zostały stosownymi uchwałami Rady Miejskiej w Gryfinie, wprowadzono nowy mechanizm ustalania ich wartości, ich koszt w niektórych przypadkach zmaleje w stosunku do dotychczasowych. Zestawienie cen biletów prezentujemy poniżej.
Bilety miesięczne obowiązują tylko na jedną linię. Nabyć je można w kasach PKS w Gryfinie i Szczecinie.
Bilety jednorazowe na linie nr 2, 3, 4, 5 i 6 można nabyć tylko u kierowcy.

 

Ceny biletów:

Linie nr 1 i 2

Przejazd na trasie w obrębie gminy: obowiązują cztery strefy cenowe, bilet normalny jednorazowy – od 2,5 zł do 4 zł, bilet miesięczny – od 90 zł do 144 zł
Przejazd na trasie do Szczecina Głównego: bilet normalny jednorazowy – do 6,5 zł, bilet miesięczny – do 208 zł

Linie nr 3, 4, 5, 6

Strefa A: odległość do Gryfina mniejsza niż 7 km, lub inna podróż na trasie 0-7 km

Bilet normalny: jednorazowy – 5 zł, miesięczny – 180 zł
Miejscowości: Pniewo, Żabnica, Szczawno, Wirów, Czepino, Nowe Brynki, Wełtyń, Wirówek

Strefa B: odległość do Gryfina 7-13 km, lub inna podróż na trasie 7-13 km

Bilet normalny: jednorazowy – 6 zł, miesięczny – 220 zł
Miejscowości: Nowe Czarnowo, Pastuszka, Krzypnica, Krajnik, St. Brynki, Gardno, Daleszewo, Radziszewo, Chlebowo, Wysoka Gryf., Mielenko Gryf., Bartkowo, Chwarstnica, Steklno, Borzym, Drzenin

Strefa C: odległość do Gryfina większa niż 13 km, lub inna podróż na trasie dłuższej niż 13 km)

Bilet normalny: jednorazowy – 8 zł, miesięczny – 280 zł
Miejscowości: Sobieradz, Dołgie, Sobiemyśl

 

Gmina Gryfino uruchomiła dla mieszkańców adres e-mail: [email protected] na który można przesyłać uwagi i sugestie dotyczące zmian w komunikacji autobusowej. Wnioski z nich płynące pozwolą efektywniej określić parametry gminnego transportu autobusowego w kolejnym roku.

 
Więcej informacji na stronie:
 
 
A także w najbliższym wydaniu Gazety Gryfińskiej.
Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie