Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

O drogach, Opolskiej i Portugalczyku. Konferencja [MP3]

Ulica Opolska, to jedna z dróg czekających na nową nawierzchnię
Ulica Opolska, to jedna z dróg czekających na nową nawierzchnię

Kolejna konferencja burmistrza Gryfina poświęcona była m.in. sprawie wycinki drzew przy Lagunie. Henryk Piłat twierdzi, że dla Opolskiej jest gotowy projekt budowlany, choć okazuje się, że to nieprawda

Reklama
Konferencję można odsłuchać tutaj.
Jej pierwsza część była poświęcona sprawie wycinki drzew pomiędzy Laguną, a rzeką. To działka zakupiona przez firmę Ashtech, z kapitałem portugalskim. Miała ona wybudować tam kompleks domków rekreacyjnych. Nieruchomość była kupiona od Laguny (czyli fundacji), za 3 miliony złotych. Opłata za wycinkę ponad tysiąca drzew została ustalona na 10 milionów złotych. Burmistrz zwolnił inwestora z niej, warunkując to dokonaniem nasadzeń na terenie położonym na wschód o linii kolejowej, na wysokości osiedla Południe. Jednak nie wszystkie z 1500 nowych drzew się przyjęły, część z nich została zniszczona i skradziona. Po trzech latach burmistrz nie umorzył całości opłaty, a 9,25 miliona złotych. 750 tysięcy to kwota jaką jego zdaniem Ashtech ma wpłacić do gminnej kasy. Spółka jednak nie zgadza się z tym, obecnie trwa walka na poziomie decyzji administracyjnych i Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Burmistrz przyznał, że liczy się z tym, że dojdzie w tej sprawie do sporu na sali sądowej.
Druga część konferencji poświęcona była sprawom różnym, najwięcej czasu poświęcono drogom. Burmistrz zapowiadał, że budowa nowych dróg gminnych w mieście Gryfino będzie teraz priorytetem. Z kolejnego rozdania pieniędzy unijnych ma zostać sfinansowana budowa dróg pomiędzy ulicą Jana Pawła II a Górnym Tarasem (m.in. Reja, Kochanowskiego, Fredry). Nie dotyczy to jednak ulic położonych na wschód od Jana Pawła II (nie ma tam projektów budowlanych).
Burmistrz mówił, że gmina będzie starała się o środki na osiedlu Taras Północ 2 (czyli m.in. ulice Mazowiecka, Śląska, Podlaska). Henryk Piłat wymienił również Opolską, mówiąc że ma ona projekt budowlany. Po konferencji sprawdziliśmy to jednak w wydziale inwestycji i okazało się, że tego projektu jeszcze nie ma! Zresztą o paradoksie ulicy Opolskiej piszemy obszernie w aktualnym wydaniu Gazety Gryfińskiej.


Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie