Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

O czym pisała gryfińska prasa 70 lat temu? [GALERIA]

W sierpniu 1952 r. do rąk gryfinian trafił pierwszy numer „Ziemi Gryfińskiej”. Nieprzypadkowo zbiegło się to w czasie z wyborami do Sejmu PRL

Reklama
Reklama

„Ziemia Gryfińska” pojawiała się na naszych łamach kilkukrotnie. Pierwsza powojenna gazeta, ukazująca się na terenie naszego regionu, była organem prasowym Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

- Podobnie jak Radiowęzeł, funkcjonowała i była finansowana przez Powiatową Radę Narodową. Siedziba obu znajdowała się w jednym z pokojów w budynku PRN, przy ulicy Grunwaldzkiej 12 – pisaliśmy w jednym z tekstów.

Wracamy do tematu, gdyż niedawno minęło siedemdziesiąt lat, odkąd pojawił się pierwszy numer „Ziemi Gryfińskiej”. Czytelnicy dostali ją do rąk pod koniec sierpnia 1952 r. Chociaż na łamach gazety można było (czasami) przeczytać artykuły odnoszące się do życia miasta, wiadomości sportowe, a nawet dowiedzieć się, co będzie grane w kinie „Gryf”, dominująca była tematyka odnosząca się do polityki społeczno-partyjnej.

„Ziemia Gryfińska”, w odróżnieniu od współczesnych gazet lokalnyych, nie ukazywała się regularnie. Choć teoretycznie pismo funkcjonowało jako tygodnik, kolejny numer pojawił się w połowie września, a następny dopiero po upływie miesiąca.

Podejście do cyklu wydawniczego zmieniło się w październiku, gdy ukazały się aż trzy wydania. Zwiększona częstotliwość nie wynikała z większej pracowitości lokalnych działaczo-dziennikarzy. Powodem były zaplanowane na 26 października 1952 r. wybory do Sejmu PRL, które zdominowały łamy „tygodnika”.  

Z okładki pierwszego październikowego numeru, na gryfinian spoglądali kandydaci na posłów. Wśród nich znajdowała się Olga Dubik. Pochodząca ze Smolnicy - w ówczesnym powiecie chojeńskim - dojarka została posłanką ziemi szczecińskiej. Nie było w tym jednak żadnego zaskoczenia.

Wszak do Sejmu I kadencji PRL dostali się... wszyscy kandydaci.

 

Więcej w aktualnym wydaniu Gazety Gryfińskiej.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie