Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Nie żyje Zygmunt Jakubik, były trener Energetyka Gryfino

Jak za pośrednictwem Twittera poinformował Jakub Lisowski z "Głosu Szczecińskiego", zmarł Zygmunt Jakubik, były selekcjoner reprezentacji Polski kobiet w piłce ręcznej i trener gryfińskiego Energetyka

Reklama

W Gryfinie pracował przez siedem lat. Pomysł zatrudnienia utytułowanego trenera narodził się w sezonie 1990/91, gdy szczypiorniści Energetyka debiutowali w 2.lidze, a więc na zapleczu najwyższej  klasy rozgrywkowej. Beniaminkowi nie szło tak dobrze, jak w 3.lidze, wobec czego z prośbą o pomoc działacze zwrócili się właśnie do Jakubika.

Niecodzienna propozycja - mowa wszak o trenerze, z którym kobieca reprezentacja Polski zajęła piąte miejsce na Mistrzostwach Świata w 1973 roku! - wyszła od Wiesława Górnego i Antoniego Dancewicza. Jakubik przystał na nią z oporami.

- Nie chciałem, ale chodzili za mną i strasznie mnie męczyli. Mówiłem, że nie mogę, że nie mam sił, ale nie odpuszczali. Energetykowi szło wtedy bardzo słabo, bo nie zdobył ani jednego punktu w lidze! Jakoś mnie więc przekonali – zdradzał na naszych łamach sześć lat temu.

Na stanowisku trenera zastąpił Marka Zielonkę. Co prawda w momencie przejęcia przez niego zespołu, o utrzymaniu w lidze nie mogło być już mowy, lecz z miejsca rozpoczął pracę nad stworzeniem drużyny na nowy sezon. Rok po spadku ponownie wprowadził "Energię" do 2.ligi, utrzymując zespół na tym poziomie przez kilka lat.

 

Więcej o historii Zygmunta Jakubika we wtorkowym wydaniu Gazety Gryfińskiej.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie