Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

"Nasz marsz jest apolityczny. Ma jednoczyć, a nie dzielić"

- W marszu może wziąć udział każdy, ale są zasady, które muszą spełnić wszyscy uczestnicy – mówi Kamil Frelichowski, jeden z pomysłodawców I Gryfińskiego Marszu Niepodległości, który w piątek, pod honorowym patronatem wojewody, przejdzie ulicami naszego miasta

Reklama

Plany zorganizowania takiego wydarzenia pojawiły się już kilka lat temu. Za każdym razem pomysł odkładano na później.

 - Dlaczego teraz? Po prostu uznaliśmy, że czas najwyższy to zrobić – tłumaczy Kamil Frelichowski. - Co roku obchody odzyskania niepodległości wyglądały w Gryfinie podobnie. Razem z członkami Gryfińskiego Ruchu Patriotycznego uznaliśmy, że należy wprowadzić trochę dynamizmu. Coś nowego i zaskakującego, co poszerzy gminny program obchodów – komentuje inicjator akcji.

Do tego doszedł aspekt regionalny, związany z samą ideą „patriotycznego wędrowania”. Ta zakłada, że Marsz Niepodległości ma „rozlewać się” po całym kraju.

- Nie każdy może pojechać 11 listopada do Warszawy, a nawet do Szczecina, gdzie od lat również organizowany jest marsz. Podejmując się, wspólnie z włodarzami gminy, tej inicjatywy, myśleliśmy przede wszystkim o mieszkańcach regionu. Chcieliśmy dać im możliwość manifestacji swojego patriotyzmu i dumy z tego, że jesteśmy Polakami – dopowiada Frelichowski.

 To pierwszy raz, a pierwsze razy zwykle wiążą się z obawami. W przypadku marszu powodów do zmartwień dostarcza frekwencja.

 - To oczywista obawa, bo nie jest powiedziane, że przyjdą tłumy. Ruszymy bez względu na to, czy stawi się 20, czy 200 osób, ale jestem dobrej myśli – mówi nasz rozmówca, który robiąc rekonesans otrzymał bardzo budujący odzew społeczny.

 Sporo osób zadeklarowało, że w tym roku, zamiast szczecińskiego, wybiorą właśnie marsz gryfiński. W gronie tym są przede wszystkim mieszkańcy powiatu gryfińskiego.

 

 

Więcej o wydarzeniu można przeczytać w Gazecie Gryfińskiej.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie