Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Mieszkańcy protestują przeciw wycince drzew

Poniżej publikujemy list od naszych czytelników w sprawie możliwej wycinki drzew na Górnym Tarasie w Gryfinie.

Reklama

Jesteśmy właścicielami lokali mieszkalnych, będących w zasobach SM Regalica w Gryfinie oraz Członkami Spółdzielni. Jesteśmy oburzeni planowaną na dzień 15.02.2022 r. wycinką kilku największych, zdrowych i pięknych drzew rosnących przed naszym blokiem przy ul. Krasińskiego klatki od 113 do 119. Drzewa przeznaczone do wycinki były nasadzane przez mieszkańców naszego bloku, krótko po zakończeniu jego budowy, a teraz bez ich wiedzy i akceptacji SM Regalica podejmuje decyzję o wycięciu tych drzew.

Ponadto, informujemy, iż nie zostaliśmy powiadomieni o zamiarze złożenia wniosku przez SM Regalica o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa , czego wymaga ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

O tym, że roślinność jest bardzo ważnym elementem przestrzeni miejskiej jest oczywiste. Poniżej  podajemy podstawowe funkcje:

- biologiczna - oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji np. tlenku siarki, metali ciężkich, co zapobiega również powstawaniu smogu, rośliny oprócz tlenu wydzielają również fitoncydy, które mają działanie bakterio- i grzybobójcze,

- hydrologiczne i klimatyczne - obecność roślin korzystnie wpływa na retencję wód opadowych, i tym samym może znacznie odciążyć kanalizację w trakcie intensywnych deszczy i burz, duża powierzchnia terenów zielonych, tworzy się korzystny mikroklimat, zwiększa się wilgotność powietrza a dzięki temu latem podczas upałów panuje w takich miejscach niższa temperatura,

- społeczne, psychiczne i wychowawcze - naukowcy już dawno udowodnili, że przyroda korzystnie wpływa na stan psychiczny człowieka, zieleń pomaga się zrelaksować, odpocząć i łagodzi stres, co w dobie pandemii jest niezwykle istotnym argumentem,

- w koronach drzew i krzewów bytują ptaki, które zwłaszcza na naszym terenie międzyodrza odgrywają znaczącą rolę w zachowaniu równowagi i ograniczaniu ilości owadów (np. komarów, much).

Ponadto, w naszej ocenie, nieuzasadniona wycinka drzew jest działaniem na szkodę właścicieli nieruchomości, gdyż wpływa znacząco na obniżenie wartości tych nieruchomości. Przepiękna zielona okolica była jednym z głównych argumentów, które przesądziły o zakupie przez nas mieszkania w tym bloku.

Z poważaniem p. Ewelina i p. Tadeusz wraz z innymi, zainteresowanymi Członkami Spółdzielni

 

Od redakcji: We wtorkowy poranek autorzy listu otrzymali zapewnienie w SM Regalica, że doszło do pomyłki - wycięte ma być tylko jedno, spróchniałe drzewo, a pozostałe, pomimo oznaczeń, zostaną jedynie przycięte.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie