Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie

Od początku istnienia festiwalu prawie 200 zespołów chóralnych, czyli ponad 5 tysięcy osób z Polski i z zagranicy, prezentowało muzykę sakralną w wielu kościołach i instytucjach kultury naszego miasta i regionu. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 31.03.-05.04.2023r w Szczecinie. Wystąpi w nim gryfiński Res Musica, istotną rolę odegra także Grzegorz Handke z Gryfina, a zespoły muzyczne zaprezentują się również w Gardnie.

Reklama
Reklama

Szczecińskie świeto muzyki sakralnej rozpocznie koncert SZCZECIN WITA CHÓRY "Solo i w zespole" inaugurujacy X edycję Festiwalu, który odbędzie się w piątek 31.03.2023 o godzinie 18.45. w Kościele św. Wojciecha

Do przesłuchań konkursowych, które będą miały miejsce w w sobotę 01.04. 2023 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego na ul. Przyjaciół Żołnierza 45 zakwalifikowało się 11 zespołów z Polski oraz chóry z Hiszpanii, Litwy i Ukrainy. Stolicę Pomorza Zachodniego będzie reprezentował Szczeciński Chór Katedralny pod dyrekcją Grzegorza Handke.

Festiwalowi towarzyszyć będą prezentacje chóralne w oddziałach Muzeum Narodowego (na ul. Staromłyńskiej, Mściwoja II i na Wałach Chrobrego), Uniwersytetu Szczecińskiego oraz parafiach Szczecina i regionu, a wezmą w nich udział uczestnicy festiwalu wraz z zespołami biorącymi udział w konkursie.

Podczas Koncertów specjalnych  w Katedrze św. Jakuba zabrzmią dzieła należące do kanonu światowej chóralistyki. W niedziele 02.04.br. o godzinie 15 30 usłyszymy „Ein Deutsches Requiem” – J. Brahmsa w wykonaniu połączonych chórów ZUT w Szczecinie, solistów i Orkiestry Kameralnej Ocean Dźwięku, a w środę 05.04. br. o godzinie 19 00  „Requiem d-moll” – W.A. Mozarta w XX rocznicę śmierci profesora Jana Szyrockiego, z towarzyszeniem Orkiestry Opery Szczecińskiej. Obydwa koncerty poprowadzi Szymon Wyrzykowski.

Laureatów zmagań konkursowych poznamy i usłyszymy w czasie koncertu finałowego w szczecińskiej katedrze (02.04.2023 g. 15.00)

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: https://pasyjny.pl/edycja-2023/program-2023/

Na wszystkie koncerty oraz przesłuchania konkursowe WSTĘP WOLNY!

Mieszkańców Ziemi Gryfińskiej zapraszamy szczególnie do Gardna na uroczystą mszę świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Żelisławiecka 16, Gardno) w niedzielę 2.04.2023r. o godz. 11.00. Po mszy z oprawą chóralną zaprezentują się zespoły z Polski i z zagranicy.

Trzymajmy też kciuki za nasz rodzimy chór Res Musica z Gryfina, który zaśpiewa w konkursie oraz licznych koncertach towarzyszących.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie