Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Marsz Niepodległości również w Gryfinie!

11 listopada odbędzie się 1. Gryfiński Marsz Niepodległości! Wyruszy z pl. Pamięci Sybiraków, a zakończy się na gryfińskim nabrzeżu

Reklama

Poniżej publikujemy komunikat jaki otrzymaliśmy przed chwilą od organizatorów tego wydarzenia.

---

1. Gryfiński Marsz Niepodległości wyruszy 11 listopada o godz. 10.00 z pl. Pamięci Sybiraków. Uczestnicy będą szli ulicami: Grunwaldzką, Kolejową, Armii Krajowej, Bolesława Chrobrego, Żołnierzy Wyklętych, Kościelną, Bałtycką i Energetyków. Przy baszcie nastąpi podniesienie flagi państwowej na nowy maszt. Wydarzenie zakończy się biesiadą patriotyczną na gryfińskim nabrzeżu. Podczas Marszu uczestnicy będą m.in nieśli 20-metrową flagę narodową.

Naszym celem jest stworzenie wydarzenia nie tylko dla mieszkańców Gryfina i okolic, ale też osób z całego powiatu. Chcemy zachęcić mieszkańców regionu, którzy nie mogą pojechać do Szczecina czy Warszawy, do wzięcia udziału w organizowanym przez nas Marszu.

Plakat oraz hasło gryfińskiego Marszu „Dumny Region Wielkiej Polski” z jednej strony nawiązują do hasła tegorocznego Marszu w stolicy, z drugiej zaś mocno akcentują regionalny charakteru planowanego przez nas wydarzenia

Powojenna historia naszego regionu daje nam wiele powodów do dumy. To nasi dziadkowie, a wśród nich żołnierze wojny polsko-bolszewickiej, Powstańcy Warszawscy, żołnierze generałów Maczka i Andersa, „chłopcy z Kresów” w I Armii WP, więźniowie niemieckich obozów zagłady, czy mieszkańcy dawnych Kresów Wschodnich II RP  cudem uratowani z pożogi zafundowanej im przez Sowietów, Niemców i OUN UPA, odbudowywali ziemię gryfińską z wojennych zgliszczy i tworzyli zręby lokalnej społeczności. Możemy być dumni z naszych duszpasterzy, takich jak ks. Jan Palica, który nie tylko dbał o życie duchowe, ale był również sprawnym koordynatorem samopomocy dnia powszedniego dla mieszkańców Gryfina. To mieszkańcy naszego miasta i regionu mieli odwagę przeciwstawić się złu komunizmu, za co byli więzieni, bici, musieli się ukrywać i byli szykanowani wraz z rodzinami przez czerwony aparat represji. To właśnie tacy ludzie jak ś.p. Zdzisław Podolski, Wojciech Nicpan, Grzegorz Węgrzyn, Jerzy Minkwitz, Danuta Grajek czy Jan i Mirosław Witkowscy przyczynili się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 r.

Naszym zadaniem jest podejmowanie codziennych wysiłków by oddolne tworzyć wielkość i sprawczość regionu a w konsekwencji całej Polski, gdyż „silne Pomorze Zachodnie, to polska racja stanu”!

Zapraszamy serdecznie!

Z poważaniem

Kamil Frelichowski

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie