Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama

Kościół w Binowie wypięknieje

Rada gminy Stare Czarnowo przyznała dotację parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie, na przeprowadzenie prac konserwatorskich w kościele w Binowie

Reklama

Umowę w tej sprawie podpisali wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska i proboszcz parafii ks. Krzysztof Rytwiński, w obecności radnego Rady Gminy Stare Czarnowo Piotra Paczkowskiego.

- Dzięki przyznanej dotacji w kwocie 25 tys. zł uda się w tym roku odspoinować warstwy malarskie ze ścian nawy głównej kościoła i przemalowane zostaną ściany farbą koloru białego - przekazały władze gminy.

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Binowie wpisany jest do rejestru zabytków. Budowla usytuowana jest na wzniesieniu, w południowej części wsi. Świątynia zbudowana została w XIV wieku na planie prostokąta z nieregularnych kamieni narzutowych, różnej wielkości i kształtu.

W elewacji północnej znajduje się gotycki, ostrołukowy, profilowany portal wykonany w cegle. Elewacja południowa nie posiada portalu, wykonane w niej są natomiast trzy ostrołukowe okna w obramieniu ceglanym. Elewacja wschodnia posiada tylko jeden otwór okienny w formie ostrołukowej a w jej szczycie znajdują się blendy. Przy wschodnich narożnikach dobudowano późniejsze filary przyporowe. Budowla przykryta jest dwupołaciowym dachem jednokalenicowym. Od zachodniej strony nad kruchtą znajduje się czworoboczna wieża z oknami o łuku półkolistym obramowanymi cegłą. Wieża przykryta dwupołaciowym dachem z krzyżem na szczycie.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie