Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Koniec cyrków ze śmieciami. Będą kary

Dość pobłażania niechlujstwu, cwaniactwu czy zwykłemu lenistwu. Za bałagan w gospodarowaniu odpadami od listopada posypią się kary. Lament może być słyszalny zwłaszcza wśród lokatorów zabudowy wielorodzinnej, gdy sporej części przyjdzie płacić dwukrotnie większe opłaty za przewinienia sąsiadów. Czy zbiorowa odpowiedzialność zmobilizuje ludzi do patrzenia sobie na ręce? Na razie innego wyjścia nie ma.

Reklama

Kolejne komunikaty, apele i akcje informacyjne administracji różnego szczebla pchają polską mentalność ku segregacji odpadów. Szczytny cel nakreślony w 2018 r. przez Unię Europejską, to tak korzystać z dóbr materialnych, by ich zużycie i powtórne wykorzystanie surowców, z jakich je wykonano, tworzyło obieg zamknięty. W 2030 roku poziom recyclingu ustalono na 60 procent.

Ograniczając się do naszego podwórka, gołym okiem widać, że podział śmieci na pięć frakcji (szło, papier, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady oraz zmieszane) nadal przerasta wielu gryfinian.

[...]

Od 1 listopada w przypadku stwierdzenia przez pracowników PUK nieprawidłowości dotyczących ich segregacji, stawka opłat za śmieci wzrośnie dwukrotnie!

Będzie to, jakby nie patrzeć, kara. Na wniosek PUK, które już teraz każdorazowo dokumentuje takie przypadki, naliczy ją Wydział Podatków i Opłat Lokalnych UMiG W Gryfinie. Wszystko zgodnie z zaskarżaną, ale ostatecznie cały czas obowiązującą uchwałą NR XXVI/223/20 Rady Miejskiej w Gryfinie z 5 listopada 2020 r. „w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty”.

Kara będzie naliczona wszystkim właścicielom lokali przypisanych do danego punktu z pojemnikami na odpady, w którym stwierdzono „niewypełnienie przez właściciela nieruchomości obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny”. W skrócie - za brak właściwej segregacji podczas konkretnego odbioru.

Więcej informacji - w tym stanowiska przedstawicieli wszystkich gryfińskich spółdzielni mieszkaniowych - w aktualnym wydaniu Gazety Gryfińskiej.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie