Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Kolejna gmina wprowadziła ograniczenie czasu działania oświetlenia ulicznego

- W związku z ustawowym obowiązkiem zmniejszenia zużycia energii elektrycznej oraz wzrostem kosztów energii elektrycznej, informujemy o wprowadzeniu na terenie gminy Stare Czarnowo ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego. Od 25 listopada 2022 r. została wprowadzona pilotażowo przerwa nocna w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego od godz. 23:00 do godz. 04:30 - przekazała tamtejsza wójt. Poniżej komunikat

Reklama

Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, wszystkie jednostki samorządu terytorialnego nie tylko w całym 2023 r., lecz także w grudniu 2022 r., zobowiązane są pod groźbą kary pieniężnej, do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

W grudniu 2022 r. całkowite zużycie energii elektrycznej powinno wynosić nie więcej niż 90% średniomiesięcznego zużycia w latach 2018-2019. Z kolei w 2023 r. całkowite zużycie energii elektrycznej powinno wynosić nie więcej niż 90% zużycia energii elektrycznej w roku 2022 r.

- Dzięki wprowadzeniu czasowego działania oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy, szacujemy oszczędności na poziomie 30%. Oczywiście ograniczenie to jest pilotażowe, dlatego czekamy na uwagi i sugestie mieszkańców, w jaki sposób możemy usprawnić system oświetlenia - powiedziała wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

Drugą ważną kwestią związaną z wprowadzonym ograniczeniem, jest podwyżka cen energii elektrycznej w przyszłym roku. Jak do tej pory płaciliśmy stawkę 426 zł netto za MWh, to od przyszłego roku wyniesie ona już 785 zł netto za MWh. Oznacza to podwyżkę o ok. 85% względem tego roku.

- Oszczędzanie zaczęliśmy od siebie. Wyłączyliśmy wszystkie zbędne w urzędzie gminy urządzenia lub zamontowaliśmy energooszczędne zamienniki. Dodatkowo planujemy w urzędzie w przyszłym roku wymianę części punktów świetlnych. Pamiętamy przy tym o inwestycjach w oszczędniejsze źródła światła. Podczas remontów czy przebudowy świetlic montujemy oświetlenie LED. Wszystkie obiekty sportowe posiadające oświetlenie zewnętrzne będą z końcem tego miesiąca również posiadać oświetlenie LED. W przyszłym roku zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne na kolejnej świetlicy, tym razem w Dobropolu Gryfińskim - wylicza wójt Marzena Grzywińska.

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, o planowanych przerwach zostały poinformowane również służby czuwające nad bezpieczeństwem: Komenda Powiatowa Policji w Gryfinie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy.

- Przepraszam za niedogodności, które mogą wyniknąć z takiej decyzji. Jednocześnie deklaruję, że na wniosek radnych Rady Gminy Stare Czarnowo, w czasie Świąt Bożego Narodzenia, w Sylwestra, Nowy Rok i Święta Wielkanocne, przerw nocnych nie będzie - podsumowuje wójt Marzena Grzywińska.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie