Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Kemmling: Dlaczego szlaczki zastąpiły herb? [LIST DO REDAKCJI]

Czytelnicy regularnie nadsyłają listy do naszej redakcji. W poprzednim tygodniu kilka słów napisał Leopold Kemmling, wieloletni dyrektor Biblioteki Publicznej w Gryfinie

Reklama

Ze zdziwieniem i złością patrzę na to, co w ostatnich latach dzieje się w kwestii promocji miasta i gminy. Chodzi mi o ten bohomaz, którego używają władze miasta do promowania swoich wydarzeń i akcji. Gryfino posiada piękny, historyczny herb, ale zamiast niego wstawia w swoje materiały jakieś niezbyt ładne szlaczki.

Nie potrafię zrozumieć z czego to wynika, bo nowy symbol magistratu nie jest specjalnie ładny, ani nie nawiązuje w żaden sposób do charakteru, ani do tradycji naszego miasta. Te bazgroły to profanacja herbu. Przypomnę tylko, że miasto otrzymało go prawdopodobnie już w marcu 1254 r., gdy książę Barnim I lokował Gryfino na magdeburskim prawie miejskim.

Wiadomo, przechodził on różne modyfikacje, ale współczesna wersja jest dosyć wierna oryginałowi. Przede wszystkim jest w nim gryf, symbol regionu i naszego miasta oraz dynastii Gryfitów, z której pochodził m.in. wspomniany książę Barnim I. Współcześnie panuje moda na odświeżanie wszystkiego i unowocześnianie, ale ma to sens w sytuacji, gdy efekt końcowy jest lepszy od poprzedniego. A w tym przypadku tak nie jest.

Przez wiele lat zajmowałem się promocją miasta. Gdybym w czasach swojej pracy w bibliotece poszedł do burmistrza Długoborskiego i zaproponował, żeby zamiast herbu dać takie bazgroły, to wyrzuciłby mnie na kopach ze swojego gabinetu.

 

Leopold Kemmling

Reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji
 1. BARNIMI

  (4 komentarze) 7 3

  Całkowicie popieram! Rozumie, że czasy się zmieniają i świat idzie do przodu, ale historycznie ustalone elementy herbu muszą być jasne i czytelne. Nawet kolor gwiazdy ( w oryginale złoty) ma tu swoje znaczenie. Kłoda , tak istotna w znaczeniu elementów herbu na tym nowym ,,erzatzie" jest praktycznie nie widoczna...

  Odpowiedz Zgłoś
 2. rafał

  rafał

  (40 komentarzy) 3 0

  Tyle że to nie jest nowa wersja herbu, a logo. Nie mam z tym problemu, aczkolwiek szersza informacja by się przydała, by uświadomić tą różnicę.

  Odpowiedz Zgłoś

Logowanie