Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama

Imponująca robota wędkarzy z "osiemnastki"

W tym roku członkowie koła wędkarskiego PZW nr 18 Gryfino-Miasto postanowili uporządkować zachodnią część linii brzegowej jeziora w Steklnie. Nie tylko posprzątali śmieci, ale również wycięli krzewy, skosili trawę i przy pomocy strażaków z OSP Wełtyń usunęli duże drzewa, które wciąż jednak zalegają na działce nabierającej zupełnie nowych barw.

Reklama

- Owszem, jest już pięknie, ale to jeszcze nie jest efekt końcowy. Czekamy na oszacowanie przez nadleśnictwo ściętych drzew, bo bez tego nie możemy ich pociąć i usunąć. Pozyskane drewno poukładamy przy miejscach, które będą przygotowane na ognisko. Postawimy przy nich oczywiście drobną infrastrukturę, m.in. ławki – mówi T. Szpunar.

W ostatnich tygodniach wędkarze postawili w tym miejscu duży pomost. Bazowali na konstrukcji odzyskanej z dawnego ośrodka wypoczynkowego w Steklnie.

- Niedaleko był zatopiony pomost, więc za zgodą właściciela wyciągnęliśmy go na brzeg, wyczyściliśmy z rdzy, pomalowaliśmy, zamontowaliśmy kantówki i zakonserwowaliśmy, montując nowe deski. To pływający pomost. Wygląda pięknie i ma 8 metrów długości oraz 14 metrów szerokości. Jest naprawdę spory. Każdy może z niego korzystać, bo wszystko co robimy jest ogólnodostępne dla całej społeczności – mówi prezes Szpunar, dodając, że gdyby kupili gotowy pomost o takich wymiarach, musieliby zapłacić za niego około 30 tys. zł., a dzięki recyklingowi i własnej pracy kosztował ich zaledwie 4 tys.

Prezes jest również wdzięczny lokalnej społeczności za wsparcie finansowe.

- Od nowego roku na dalsze prace w tym miejscu otrzymamy od sołectwa Steklno 7 tys. zł. To środki z ich funduszu sołeckiego. Chcemy za to zrobić zadaszenie, aby w komfortowych warunkach można było rozpalić grilla czy ognisko. Na kolejny pomost dostaliśmy 3 tys. zł z okręgu PZW. Możliwe, że również Gmina Gryfino przeznaczy od 5 do 10 tys. zł na kolejne zadania. Oczywiście wszystko wykonywane jest przez nas w ramach czynu społecznego, nikt z naszego koła nie pobiera za to żadnego wynagrodzenia. W akcję porządkowania linii brzegowej zaangażowali się niemal wszyscy członkowie koła – mówi Tadeusz Szpunar, który kilka tygodni temu po raz drugi z rzędu wybrany został na prezesa PZW nr 18 Gryfino-Miasto.

Podczas walnego zgromadzenia sprawozdawczo-wyborczego prezes zapowiedział, że w kolejnej czteroletniej kadencji zamierza poświęcić wiele uwagi rozbudowie infrastruktury w Steklnie, co – jak nas informuje – spotkało się z pełnym poparciem obecnych.

- Umowa na zarządzanie jeziorem została podpisana na dziesięć lat. Jako koło musieliśmy zapewnić naszym członkom dostęp do jeziora, stąd taki krok. Mogliśmy to wziąć w opiekę i machnąć ręką, podeszliśmy do sprawy jednak ambicjonalnie – twierdzi prezes Szpunar. • km

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie