Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Gryfinianie zwiedzali Nowe Warpno [GALERIA]

Tekst i foto: GDK Gryfino
Tekst i foto: GDK Gryfino

W sobotę, 22 października, gryfińscy turyści wzięli udział w 47. Rajdzie Parasolowym organizowanym przez Gryfiński Dom Kultury

Reklama

Ekipa piechurów zawitała do Nowego Warpna. To urokliwe miasto położone na Półwyspie Nowowarpieńskim nad Zalewem Szczecińskim i Jeziorem Nowowarpieńskim.

O atrakcjach, historii i ciekawostkach Nowego Warpna i Podgrodzia opowiedział regionalista Zenon Owczarek.

Wizytę w mieście gryfinianie rozpoczęli od odwiedzin sali miejskiej w zabytkowym ryglowym Ratuszu, co było możliwe dzięki uprzejmości burmistrza Nowego Warpna Jarosława Burby.

Do zabytków, oprócz Ratusza, należy kościół pw. Wniebowzięcia NMP, poczta i kilka domów szachulcowych z przełomu XVIII/XIX wieku.

Następnie zawitano do Podgrodzia, obecnie będącego częścią Nowego Warpna. W remontowanych domach rybackich z czasów przedwojennych, znajdował się w latach 80. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, obecnie część z nich należy do Domu Seniora, a pozostałe są w rękach prywatnych. Na półwyspie utworzono użytek ekologiczny "Półwysep Podgrodzie" .

W Stajni w Brzózkach na uczestników Rajdu czekało ognisko. Później, komisja w składzie: Mariusz Kiełtyka, Mariusz Łakomiec oraz Katarzyna Promińska podsumowała konkurs parasolowy i przedstawiła nagrodzone i wyróżnione parasole.

I miejsce przyznano dla Szymona Hofsoe ze Szkoły Podstawowej nr 1, II miejsce dla Maji Szymańskiej i Hannie Szymańskiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 , III miejsce zdobył Krzysztof Chęś ze Szkoły Podstawowej nr 2 (op. Patrycja Markowska). Wyróżnienia za swoje prace otrzymali: Sebastian Kobzarów - SP1/GDK, Antoni Turek - SP 2 oraz Zofia Sobuś-Wojtasik z SP 2 .

Nagrody dla uczestników konkursu ufundowali: Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie oraz Nadleśnictwo Gryfino. Rajd Parasolowy został natomiast dofinansowany przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie