Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama

Gołębi problem Gryfina

Plac Księcia Barnima słynie z tego, że od lat trudno znaleźć tam ławkę, która nie byłaby udekorowana odchodami gołębi. Teraz dodatkowo ptaki zaczęły zostawiać podobne znaki na cmentarzu komunalnym.

Reklama

Populacja gołębi rośnie, a rozwiązania tego problemu w naszym mieście nie widać. Podobnie wygląda cały trotuar, zaś do interaktywnej tablicy Gryfińskiego Domu Kultury strach jest się czasem zbliżyć. Dzięki starszej pani, która od lat karmi w tym miejscu te ptaki, zwierzęta nie opuszczają terenu, stanowiąc równorzędną konkurencję dla mieszkańców Gryfina.

- Wyrzucić gołębie z tego placu. Zabronić kobiecie karmić te szkodniki – wielokrotnie odzywały się głosy protestu.

Nadaremnie.

[...]

Gołąb miejski może być groźny

Ptak ten doskonale zaaklimatyzował się w dużych aglomeracjach jednak pomimo niewielkiego wyglądu potrafi być dla człowieka groźny. Nie każda osoba wie, że przenoszą one groźne choroby, a w ich odchodach zawarte są wirusy.

Chlamydia Psittaci. Wywołuje ona ptasią chorobę, nawet po bardzo krótkim kontakcie z wydalinami ptaków. Jej przebieg bywa różny, zazwyczaj charakteryzuje się wysoką gorączką, dreszczami i bólami mięśniowymi.. Bakteria nie wywołuje u ptaków żadnych chorób, ale bardzo zwiększa ryzyko zarażenia wśród ludzi. Należy tu pamiętać, że nie każdy kontakt z gołębiem powoduje infekcję, ale jeśli już zachorujemy to musimy liczyć się z tym, że podczas ciężkiego przebiegu możemy nabawić się nawet poważnego zapalenie płuc. Bakteria ta przez niektórych jest nawet uważana za groźniejszą od słynnej Salmonelli.

Kryptokokoza, zwana powszechnie drożdżycą europejską. Do zakażenia dochodzi drogą wziewną przez kontakt z odchodami gołębi, na skutek wdychania zakażonego powietrza. Początkowe objawy choroby wyglądają bardzo niepokojąco. Chory ma zaburzenia widzenia, bóle głowy, a nawet zaburzenia stanu psychicznego. Notowane są przypadki zaatakowania mózgu oraz rdzenia kręgowego. Zmiany w organizmie, takie jak utrata wzroku mogą wtedy być nieodwracalne.

Obrzeżek gołębi jest pasożytniczym roztoczem bytującym na tych ptakach. Pasożyt potrafi poradzić sobie doskonale także wykorzystując jako żywiciela ludzi. Obrzeżki atakują głównie w nocy, i podobnie jak kleszcze wkuwają się w ciało, po czym odrywają po kilku godzinach. Ukąszenie może spowodować silną reakcję alergiczną, a sam pasożyt jest nosicielem różnych wirusów. Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się insektów jest używanie oprysków w miejscach występowania roztoczy, jednak dopiero po uprzednim pozbyciu się tych ptaków.

Choroby przenoszone przez gołębie mogą okazać się poważne w skutkach dla ludzi, dlatego warto zawczasu skutecznie zadbać o zabezpieczenie balkonów, elewacji czy strychów, na których te ptaki mogą przebywać . Powinno się to robić dla dobra własnego i całego otoczenia.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w najbliższym numerze Gazety Gryfińskiej.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie