Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama

Gmina nagrodzona za zadbany zabytek

14 listopada w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie, odbyła się uroczysta Gala, na której przedstawiono laureatów konkursów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2022” oraz trzeciej edycji konkursu „Samorząd dla dziedzictwa”

Reklama

Wyróżnienia w konkursie „Zabytek Zadbany 2022” w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu” otrzymała Gmina Cedynia za prace przy wieży widokowej wraz z otoczeniem w Cedyni.

- Gmina Cedynia otrzymała wyróżnienie za przywrócenie i udostępnienie punktu widokowego z zachowaniem wartości historycznych wieży i otoczenia, stanowiących istotny element krajobrazu kulturowego miasta. Nagrodę w imieniu Gminy Cedynia odebrała Zastępca Burmistrza Pani Małgorzata Karwan - czytamy w komunikacie.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego głównym celem jest promocja i upowszechnianie najlepszych prac konserwatorskich, budowlanych, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych zrealizowanych zgodnie z najważniejszymi standardami badawczymi i wykonawczymi.

W 2022 roku w konkursie „Zabytek Zadbany” zgłoszono 100 obiektów, do oceny jury przedstawiono 88 wniosków formalnych z 16 województw (12 wniosków nie spełniło wymogów formalnych). Nominację otrzymało 20 obiektów – po cztery obiekty, w każdej z pięciu podstawowych kategorii oraz 2 obiekty w kategorii specjalnej „Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie